wysłany przez Administrator w dniu 4-06-2018

W dzisiejszym poście chcemy przedstawić Wam kolejną stronę, na której możecie znaleźć wiele, ciekawych podcastów, które urozmaicą Waszą naukę języka angielskiego. Cykl The English We Speak nastawiony jest na naukę zwrotów, idiomów, które używane są w potocznych rozmowach Brytyjczyków. W każdym odcinku poznajecie nowe słowo/ zwrot/idiom, które są dokładnie omówione. Dzięki nim możecie również odkryć nowe znaczenia słów, o których nie mieliście pojęcia. Do każdego podcastu dołączony jest audio skrypt oraz nagranie audio gotowe do pobrania na swój komputer.

Oprócz tego strona BBC Learning English oferuje Wam wiele innych cykli np. English You Need, English at Work, English at University, Pronunciation i wiele, wiele innych, do poznania których gorąco Was zachęcamy.

W dzisiejszym odcinku omawiane wyrażenie to „to cut a long story short” więc aby nie przedłużać zapraszamy Was do wysłuchania podcastu

 

Link : http://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/the-english-we-speak/ep-180129

Tagi: podcast, nauka języka angielskiego | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 4-06-2018wysłany przez Administrator w dniu 9-05-2018

Popełnianie błędów w nauce języka obcego.

Błędy- kto ich nie popełnia zwłaszcza podczas nauki czegoś nowego? Dzisiaj postaramy się omówić w kilku krokach, dlaczego nie powinniśmy się ich obawiać i w jaki sposób popełnianie błędów może w pozytywny sposób wpłynąć na proces nauki nowego języka.

Krok 1.

Daj sobie przyzwolenie na popełnianie błędów.

Popełnianie błędów jest bardzo istotne w procesie nauki języka. Jeśli je popełniasz, oznacza to, że faktycznie używasz nowego języka. Dzięki tej zasadzie, pokonujesz barierę językową oraz strach przed popełnianiem błędów.

Krok 2.

Poznaj swoje błędy.

Zapytaj swojego nauczyciela jakie błędy popełniasz i poproś o komentarz.  Dowiedz się jaki jest Twój największy błąd w danej sytuacji i dlaczego go popełniasz. Za każdym razem skoncentruj się na jednej pomyłce np. błędy w użyciu czasu Present Perfect.

Krok 3.

Uszereguj popełnianie błędy w hierarchii.

Zacznij od błędów, które jak najszybciej wymagają poprawy, czyli takie, które:

- wprowadzają Cię w zakłopotanie np. I am bored/ I am boring

- łatwo jest naprawić np. wymowa liczb 13, 14 .. i 30, 40.. etc.

- powodują niezrozumienie np. mieszanie podobnych słów z dwóch różnych języków

- popełniasz najczęściej

Krok 4.

Popraw swoje błędy.

Znając już uwagi Twojego nauczyciela/ przyjaciela, który zna język obcy, możesz zacząć nam nimi pracować:

-poproś ich o to, aby zwracali Ci uwagę, jeśli tylko popełnisz ten sam błąd, nad którym aktualnie pracujesz

- w przypadku błędów w wymowie, nagraj swoją wymowę i posłuchaj, czy słyszysz te same błędy

- wybierz odpowiedni czas na poprawianie swoich błędów. Błędy poprawiaj w trakcie lekcji języka, w czasie wolnym niż na ważnym spotkaniu w trakcie prezentacji, którą właśnie wygłaszasz.

- zwizualizuj sobie sytuację, w której nie popełniasz błędów

Krok 5.

Prowadź notatki.

Zapisuj błędy, które sprawiają Ci największe kłopoty oraz zapisuj ich poprawną formę.

Odhaczaj błędy, z którymi już udało Ci się uporać i których już nie popełniasz.

Krok 6.

Uświadom sobie: Każdy popełnia błędy.

Popełnianie błędów jest rzeczą ludzką i nawet native speakerzy je popełniają.  Do takich błędów należą między innymi słówa: lie i lay, whom i who.

Zachęcamy Was do objerzenie filmiku w języku angielskim „ Whyyoushouldmakemistakes, and how to learn from them.”

 
wysłany przez Administrator w dniu 17-04-2018

W naszym poprzednim wpisie rozwiązaliśmy już problem z niepoprawnym stosowaniem zwrotów- at least, at last, last but not least. Mamy nadzieję, że w kwestii tych zwrotów wszystko jest już jasne, a tych wszystkich, którzy mają wątpliwości co do ich poprawnego stosowania, odsyłamy do naszego poprzedniego wpisu. Kolejne zwroty, które będą dzisiaj omawiane mogą również nie jednego z Was przyprawić o zawrót głowy. Poznajcie zatem ich różnice.

Na początek zajmiemy się zwrotami at the beginning oraz in the beginning.

At the beginning of + rzeczownik- na początku czegoś np. książki, roku, prezentacji etc.

We took and exam at the beginning of the year.

Do you get paid at the beginning of the month?

Our wedding is at the beginning of May.

In the beginning – początkowo, na początku

In the beginning, I thought that Jane was at home, but it turned out that she was at office.

I wasn’t for it in the beginning.

I w końcu zwroty at the end oraz in the end.

At the end +of+ rzeczownik- na końcu czegoś np. miesiąca, ulicy etc.

I get paid at the end of a month.

At the end of my shift I will call you back.

I am coming back home at the end of summer.

In the end – w końcu, ostatecznie

We wanted to visit my best friend, but in the end we stayed at home.

I wasn’t sure but in the end I did it.

Mamy nadzieję, że w końcu Wasze wątpliwości zostały rozwiane i znacie już odpowiedź na pytanie dotyczące różnic między nimi.

Tagi: in the end, at the end, in the beginning, at the beginning, różnice | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 17-04-2018wysłany przez Administrator w dniu 30-03-2018

Rozpoczął się Wielki Tydzień-okres Świąt Wielkiej Nocy. Wielkanoc jako jedno z ważniejszych świąt chrześcijańskich, obchodzona jest w różnych częściach świata, a jak wiemy co kraj, to obyczaj. Z Wielkanocą związanych jest wiele przeróżnych tradycji oraz smacznych potraw.  Jest to czas modlitwy jak również radości i zabawy. I to właśnie zabawa będzie dzisiaj tematem przewodnim. 

W Wielkiej Brytanii z okresem wielkanocnym związane są dwie popularne zabawy.

Pierwszą z nich jest Easter Egg Hunt organizowana w Wielką Niedzielę. Zabawa ta polega na znajdywaniu ukrytych świątecznych jajeczek. Mogą być to tradycyjne pisanki lub też czekoladowe jajeczka wypełnione w środku słodyczami.

W Wielki Poniedziałek, który jest dniem kończącym okres świąteczny, zazwyczaj organizowana jest zabawa Egg Rolling. Egg Rolling to nic innego jak wyścig świątecznych jajek. Świąteczne jajka puszczane są przez uczestników z górki.  Osoba, której jajko jako pierwsze znajdzie się u podnóża góry w nienaruszonym stanie wygrywa.

 Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda Egg Rolling

A poniżej coś dla najmłodszych. Animowana historia Świnki Peppy- The Great Egg Hunt.

 

A my już dziś życzymy Wam radosnych Świąt Wielkiej Nocy !

Tagi: wielkanocna zabawa dla dzieci, Egg Rolling, Easter Egg Hunt | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 30-03-2018wysłany przez Administrator w dniu 28-03-2018

At least, at last oraz last but not least – różnice.

W dzisiejszym wpisie omówimy trzy wyrażenia, które mimo, iż na pozór wyglądają podobnie, mają zupełnie odmienne znaczenie. Na pewno część z Was spotkała się już z przysłówkami at least, at last oraz last but not least. Jakie są różnice między wyżej wymienionymi wyrażeniami i jak poprawnie stosować je w zdaniach? Wszystkiego dowiecie się w naszym dzisiejszym wpisie.

 

·        At least- co najmniej/przynajmniej

I need to read at least two pages every day. – Muszę przeczytać co najmniej dwie strony każdego dnia.

He wanted to do it at least once. – On chciał spróbować tego przynajmniej raz.

At least you can help me. – Przynamniej Ty możesz mi pomóc.

·        At last – w końcu/ wreszcie/ ostatecznie

I have finished writing my essay at last. – W końcu skończyłem pisanie mojego wypracowania.

At last something is starting to change. – Wreszcie coś zaczyna się zmieniać.

At last my wish has come true. – W końcu moje marzenie się spełniło.

·        Last but not least- ostatni, ale nie mniej ważny/ i co ważne

And last but not least, I would like to thank my parents for all suport they give me.

I co ważne, chciałabym podziękować swoim rodzicom za wsparcie jakie mi okazują.

Mamy nadzieję, że wszystko jest już jasne. Zachęcamy Was do przećwiczenia powyższych wyrażeń oraz do stworzenia własnych przykładów zdań. W następnych wpisach zmierzymy się z kolejnymi problematycznymi wyrażeniami i pomożemy Wam zrozumieć różnice między nimi.
wysłany przez Administrator w dniu 19-03-2018

W naszych poprzednich postach pisaliśmy już o skutecznej nauce nowego słownictwa do której to możecie wykorzystać między innymi Mapę Myśli tzn. Mind Map. Poświeciliśmy nasz jeden wpis na to, aby przybliżyć Wam w jak prosty sposób można stworzyć własną Mapę Myśli, która w skuteczny sposób ułatwi Wam zapamiętywanie nowego słownictwa (link: http://elingwista.pl/blog/mapa+my%C5%9Bli).

Na pewno nie jeden z Was podczas nauki języka obcego napotkał na swojej drodze trudność w zapamiętywaniu nowych słówek, wyrażeń etc.  Spróbujcie do swojej nauki języka włączyć tworzenie Mapy Myśli. Zachęcamy Was do wysłuchania prezentacji o tym, w jaki sposób tworzyć Mapę Myśli, aby zapamiętywać więcej. Możecie ją wykorzystać nie tylko do Waszej nauki języka, ale również do nauki języka Waszych dzieci. Mapa Myśli będzie dla nich nie tylko nauką nowych słówek, ale również świetną formą zabawy. Przygotujcie kartkę papieru i coś do kreślenia. I nie martwcie się. Wcale nie musicie być mistrzami rysunku, aby zrobić to dobrze

Tagi: mind map, mapa myśli, nauka słownictwa, nauka słówek | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 19-03-2018wysłany przez Administrator w dniu 23-02-2018

Tematem dzisiejszego wpisu będzie slang angielski, czyli odmiana języka potocznego, który zróżnicowany jest ze względu na środowisko, w jakim jest używany. Możemy między innymi wyróżnić slang młodzieżowy, internetowy czy naukowy. Najprościej rzecz ujmując slang to język używany w danym środowisku na przykład w celu ukrycia tematu rozmowy. W przypadku slangu młodzieżowego, osoby starsze mogą mieć nie lada problem ze zrozumieniem rozmowy.

W dzisiejszym nagraniu będziecie mieli okazję posłuchać krótkiej rozmowy na temat slangu angielskiego oraz poznać kilka nowych słów i wyrażeń.

Link do podcastu:

http://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/6-minute-english/ep-160901

Gorąco zachęcamy do odwiedzania strony BBC Learning English.  Znajdziecie tam mnóstwo ciekawych nagrań o przeróżnej tematyce.  Transkrypcje słuchania możecie pobrać na swój komputer w formie pliku PDF, jak również nagranie w formie pliku Audio.

Polecamy !

Tagi: slang, angielski, podcast, słowa | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 23-02-2018wysłany przez Administrator w dniu 13-02-2018

Walentynki (Valentine’s Day) jest Świętem Zakochanych, obchodzonym 14 lutego w wielu krajach świata. Święto Zakochanych na całym świecie kojarzone jest przede wszystkim z wręczaniem sobie kwiatów, czekoladek i wysyłaniem walentynkowych kartek.  I tak w Wielkiej Brytanii wysyłanie walentynek jest nieodzowną częścią obchodzenia tego święta. To właśnie w Wielkiej Brytanii, w British Museum znajduje się najstarsza kartka walentynkowa z miłosnym wierszem wysłana przez uwięzionego w Tower francuskiego Księcia Orleańskiego do swojej żony. 

A jaka jest historia Walentynek? Skąd święto wzięło swoją nazwę? Jak myślicie, ile pudełek czekoladek i ile kartek jest wysyłanych na całym świecie 14 lutego? Na te wszystkie pytania najmłodsi mogą znaleźć odpowiedź oglądając poniższy filmik.

Walentynki nie są jednak jedynym świętem zakochanych obchodzonym w Wielkiej Brytanii. Kolejnym dniem zakochanych jest Całuśny Piątek (Kissing Friday), obchodzony w pierwszy piątek po Środzie Popielcowej (Ash Wednesday). Stary zwyczaj mówi, iż Całuśny Piątek był dniem, w którym to można było skraść całusa swojej ukochanej. W zależności od regionu Całuśny Piątek rządził się swoimi prawami. Na północy Anglii Całuśny Piątek był znany jako Nippy Hug Day. Chłopak chcąc pocałować swoją wybrankę najpierw musiał mieć jej zgodę. Jeśli jednak dziewczyna odmówiła, czekał na nią mały psikus.
wysłany przez Administrator w dniu 23-01-2018

W naszych poprzednich postach pisaliśmy już o ciekawych stronach z podcastami, kanałach na youtube czy brytyjskich i amerykańskich serialach, które są narzędziami do skutecznej nauki języka i dzięki którym, bez wątpienia możecie urozmaicać swoje lekcje angielskiego.

Przyszła więc pora na słuchanie wiadomości radiowych w języku angielskim, które doskonale ćwiczy Wasze rozumienie ze słuchu.

Pierwszą stacją, będzie oczywiście popularna, brytyjska stacja radiowa BBC. Na kanale BBC News możecie posłuchać przeróżnych wiadomości nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale także z całego świata. Tematy jakich dotyczą wiadomości to między innymi: polityka, biznes, nauka, zdrowie, rozrywka, zatem każdy z Was będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

http://www.bbc.com/news

W zależności od Waszych zainteresowań stacja BBC oferuje Wam również portale tematyczne takie jak:

 BBC Science- dla miłośników technologii

BBC Culture- oferujący mnóstwo ciekawostek dotyczących sztuki, filmu, architektury etc.

BBC History- dla pasjonatów historii

BBC Future- skupiający się na tematach związanych z psychologią, innowacjami etc.

 

Drugą stacją jest euronews. Podobnie jak stacja BBC, euronews podaje najświeższe informacje z Europy oraz świata.  Od wiadomości biznesowych, kulturalnych po wiadomości sportowe.

http://www.euronews.com/

 

Kolejną stacją jest skyNEWS, również z najświeższymi informacjami.

https://news.sky.com/watch-live

 

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia powyższych stacji. Słuchanie wiadomości radiowych będzie bez wątpienia urozmaiceniem Waszej nauki języka angielskiego i daje Wam możliwość codziennego kontaktu z językiem.

Tagi: Wiadomości, radio, nauka języka angielski, BBC | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 23-01-2018wysłany przez Administrator w dniu 16-01-2018

Jak pisaliśmy już w naszych poprzednich postach, nauka języka obcego wcale nie musi być nudna. Możemy skutecznie urozmaicić ją poprzez oglądanie obcojęzycznych seriali i filmów, słuchanie podcastów, audycji radiowych w danym języku obcym, czy śledzenie ciekawych kanałów na YouTube. W taki oto prosty sposób, nie wymagający od nas wyjścia z domu, łączymy przyjemne z pożytecznym. Dzisiaj chcemy Wam przedstawić kolejny sposób na to, aby Wasza nauka języka obcego była dla Was jeszcze większą przyjemnością. A mowa o… aplikacjach, które możecie zainstalować w swoim telefonie. Wielką zaletą aplikacji do nauki języka jest to, że możecie korzystać z nich gdziekolwiek i kiedykolwiek tylko zechcecie. Dodatkowym plusem, jest fakt, iż większość z nich jest darmowa. Korzystanie z aplikacji do nauki języka będzie świetnym uzupełnieniem Waszej codziennej nauki. Osoby początkujące jak i na zaawansowanym poziomie nauki na pewno znajdą coś co przypadnie im do gustu.  Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi propozycjami:

1.       50Languages

https://www.50languages.com/

To aplikacja, która umożliwia Wam naukę aż 50 języków obcych, w tym języka angielskiego.

Aplikacja 50Languages jest aplikacją darmową, która przeznaczona jest dla osób początkujących. Zainstalowanie tej aplikacji, daje dostęp do 100 lekcji o przeróżnych tematykach. Możecie między innymi znaleźć wśród nich takie lekcje jak „W mieście”, „W restauracji”, „W hotelu” i wiele, wiele innych. Każda z lekcji zawiera przydatne zwroty, które uczniowie mogą odsłuchać oraz pobrać w postaci nagrań mp3 na swoje telefony. Ponadto aplikacja ta daje możliwość wykonywaniu testów sprawdzających, korzystania z gier oraz słuchania radia w języku obcym czy rozwiązywania fiszek językowych.

2.       Busuu

https://www.busuu.com/dashboard#/timeline/regular/a1

Busuu to aplikacja zarówno dla osób początkujących na poziomie A1 jak i średniozaawansowanych na poziomie B1-B2.  Busuu oferuje kilkanaście lekcji o różnej tematyce. W zależności od poziomu językowego znajdziecie tam między innymi lekcje dotyczące przedstawiania się, zapraszanie do wyjścia, rozpoczęcia nowej pracy, zwiedzania nowego miasta czy brania udziału w wyborach.  Aplikacja ta umożliwia naukę przy użyciu fiszek, pojawiających się na ekranie, które możemy odsłuchiwać.

3.       Memrise

https://www.memrise.com/pl/

Darmowa aplikacja Memrise oferuje naukę języków obcych dla osób na różnych poziomach zaawansowania. Oferuje ponad 200 kursów oraz 20 000 filmików z rodzimymi użytkownikami języka. Dzięki tej aplikacji uczysz się gdzie chcesz i kiedy chcesz

Aplikacja ta wykorzystuje przeróżne mnemotechniki, które w skuteczny sposób pomogą Wam w zapamiętywaniu nowych słówek.

1.       Hi native

https://hinative.com/pl

Aplikacja, która daje możliwość zadania pytania native speakerowi.  Jeśli macie problem z przetłumaczeniem pewnych kwestii możecie prosić o pomoc native speakera. Wasze pytanie może brzmieć: Jak to powiedzieć?  Jaka jest różnica między….? Czy to zdanie brzmi naturalnie? Zadawane przez Was pytania mogą dotyczyć zarówno kwestii językowych jak i kulturowych, a odpowiedzi na nie udzielane są przez native speakerów z całego świata. Aplikacja idealna dla osób przygotowujących się do egzaminów językowych, a także dla osób zainspirowanych kulturami i językami świata. Aplikacja HiNative jest również darmowa.