Posty oznaczone poprzez tag: Halloween

wysłany przez Administrator w dniu 30-10-2017

Halloween, święto obchodzone 31 października, kojarzone głównie jako amerykańskie święto, wbrew pozorom nie pochodzi z USA.  Święto to, obchodzone w wigilię Wszystkich Świętych związane jest z dawną tradycją celtycką i początkowo obejmowało dzisiejsze obszary Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii. W celtyckiej tradycji wierzono, że w ten dzień duchy zmarłych przybywają na ziemię w poszukiwaniu schronienia. Aby odgonić złe moce palono ogniska, zakładano maski i zapalano światła. Wierzono, że w ten sposób złe duchy wracały tam skąd przybyły. Był to dzień, w którym obchodzone było święto zmarłych, koniec lata i początek zimy.

A skąd pochodzi nazwa Halloween?

Nazwa pochodzi od „All Hallows Eve” czyli Wigilii Wszystkich Świętych.

W zależności od regionu, z Halloween związanych było wiele tradycji. W Irlandii ludzie przebierali się w kolorowe kostiumy i wskazywali duchom drogę poza granice ich miast, w Anglii żebracy chodząc od domu do domu zbierali datki, które ofiarowywane były na rzecz zmarłych dusz. 

Dzisiaj dzieci zarówno w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Wielkiej Brytanii przebrane w kolorowe kostiumy odwiedzają domy powtarzając „Trick or treat” (Cukierek albo psikus). Jeśli gospodarz nie poczęstuje ich słodyczami, czeka go niemiła niespodzianka.

Święto Halloween stało się bardzo popularne w innych krajach, również w Polsce. Towarzyszy mu przede wszystkim organizowanie przyjęć, na których można spotkać rozmaitych przebierańców: kościotrupy, czarownice, czarne koty itd. Aby odgonić złe duchy przed domy wystawiane są wydrążone, świecące dynie. Zarówno dzieci jak i dorośli organizują gry i zabawy.

Posłuchajcie co o tradycji Halloween w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie mówi Todd, Mike i Adrienne.

Tagi: Halloween, tradycja, wigilia wszystkich świętych, trick or treat | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 30-10-2017wysłany przez Administrator w dniu 27-10-2016

Zbliża się 31 października, czyli Wigilia Wszystkich Świętych obchodzona najhuczniej w Stanach Zjednoczonych jako Halloween. Trick or treat czyli cukierek albo psikus, to popularny zwrot, którego używają przebrane dzieci pukające do drzwi właściciela właśnie tego dnia. Chociaż Halloween widoczne jest głównie w kulturze amerykańskiej, ma ono również swoich sympatyków w Polsce. Dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani tym świętem zamieszczamy krótki tekst o Halloween przybliżający jego historię i zwyczaje oraz słowniczek, który na pewno będzie przydatny w tłumaczeniu.

Halloween is anually celebrated on 31 October which is the day before All Saints Day. It derives from the Celtic tradition and was marked as the beginning of the New Year.The Celts believed that on the last day of the year -  31 October (according to their calendar), the spirits of the dead visited the earth.  The spirits of those who passed away then arrived to their homes in search of a warm shelter. People used to burn bonfires to scare the evil spirits away and to point the souls of the dead the way to their homes. They also used to sacrifice their animals and crops and even dress the animals skin to protect themselves from misfortune.

Halloween has changed through the ages and it has its own specific customs nowadays. Today it is celebrated worldwide and is especially popular among children. They dress up spooky costumes and visit people’s houses saying popular “Trick or Treat”.  Frightening parties are held everywhere with lots of games. If you are organising Halloween party this year, don’t forget about pumpkins and candles which are nuts and bolts for the decoration!

Słówka do zapamiętania:

pumpkin-  dynia           

candle- świeca

the dead- zmarli

all Saints Day- Dzień Wszystkich Świętych

to pass away- odejść, umrzeć

bonfire- ognisko

to sacrifice- składać w ofierze

crops- plony

evil spirit- zły duch

custom- zwyczaj

to dress up- przebierać się

trick or treat- cukierek albo psikus

spooky- straszny

frightening-  przerażający

through the ages- przez wieki

anually-  corocznie

to celebrate-  świętować

to mark- zaznaczać

to be held- odbywać się

to protect- chronić

to point- wskazywać

nuts and bolts- praktyczny, użyteczny

worldwide- na całym świecie

misfortune- niepowodzenie
wysłany przez Administrator w dniu 29-10-2013

Halloween

Dawno dawno temu żył sobie pijak Jack, który swoim nikczemnym zachowaniem, przynosił wstyd nawet diabłu. Gdy ten przyszedł w końcu po jego duszę, sprytny jegomość poprosił o ostatnie przed śmiercią życzenie. Chciał po raz ostatni napić się dobrego trunku w pubie. Szatan zgodził się i ruszyli do karczmy. Kiedy przyszło do płacenia, okazało się, że żaden z nich nie ma przy sobie pieniędzy. Przebiegły Jack poradził przybyszowi, aby ten zamienił się w monetę i żeby w ten sposób uregulowali dług. Zachwycony diabeł natychmiast użył swoich magicznych sztuczek i zanim jako moneta spadł na blat, pijak chwycił go i schował do kieszeni, w której trzymał również krzyż. Jako że diabłu towarzystwo nie odpowiadało, zgodził się na dodatkowe 10 lat życia swojej ofiary.

Po tym czasie ponownie pojawił się, by zawładnąć duszą niesfornego śmiertelnika. Jack poprosił o ostatnie przed śmiercią jabłko. Szatan wskoczył szybko na drzewo, by zerwać dla straceńca owoc. Jednak w tym czasie pijak otoczył jabłoń krzyżami i uwięził w ten sposób diabła. Ten, by móc zejść z drzewa musiał obiecać spryciarzowi, że nigdy nie weźmie jego duszy do piekła.

Minął jakiś czas i pijak zmarł. Zastukał do bram niebios, lecz św. Piotr z uwagi na grzeszny żywot, jaki prowadził zmarły, nie wpuścił go do siebie. Zrozpaczony Jack zszedł do piekieł, ale obietnica czorta zabraniała mu pozostania i w tym miejscu. Od tamtej pory duch biedaka błąka się między niebem a piekłem, a drogę oświetla mu świeczka umieszczona w wydrążonej rzepie.

Tyle mówi legenda :) Dokładna geneza święta duchów nie jest znana. Halloween prawdopodobnie wywodzi się od celtyckiego obrządku Samhain. Druidzi wierzyli, że tej nocy zaciera się granica pomiędzy światem żywych a światem zmarłych. Aby odstraszyć złe duchy, przebierali się w skóry zwierząt i nosili ze sobą rzepy, w których były wyryte twarze demonów. Jedzenie i światło zaś było przygotowane dla dusz bliskich.

Zwyczaj ten, choć zamerykanizowany i niesłusznie przez to postrzegany, jako sztucznie stworzone święto, wywodzi się więc z Anglii. Nazwa Halloween pochodzi zapewne od „wigilii Wszystkich Świętych”, czyli All Hallows’ Eve.

A teraz garść ciekawostek:

- w Anglii, Szkocji, Irlandii oraz w Stanach Zjednoczonych największa sprzedaż słodyczy przypada na 28 października;

- w Irlandii powszechnie wiadomo, że po 1 listopada nie zbiera się dzikich owoców, bo są zatrute;

- początkowo przerażające twarze drążono w rzepach, dopiero z przybyciem kolonizatorów do Ameryki Północnej dynie zawładnęły Halloween;

- Halloween ma swoje trzy tradycyjne zabawy: wrzucanie orzecha do płonącego ogniska (jak wybuchnie, zwiastuje to miłość i powodzenie), wyłapywanie zębami jabłek z miednicy pełnej wody (jabłko nieuszkodzone przy zabawie oznacza szczęście w danym roku) oraz przeskakiwanie przez 12 świeczek ustawionych w okręgu (światła symbolizują miesiące) – ta, która zgaśnie, zapowiada zły okres.

Tagi: Halloween, diabeł, duch, legenda | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 29-10-2013