eLingwista - Angielski OnLine - Biuro Tłumaczeń - Angielski przez Skype - BlogPost

Posty oznaczone poprzez tag: Wielkanoc

wysłany przez Administrator w dniu 30-03-2018

Rozpoczął się Wielki Tydzień-okres Świąt Wielkiej Nocy. Wielkanoc jako jedno z ważniejszych świąt chrześcijańskich, obchodzona jest w różnych częściach świata, a jak wiemy co kraj, to obyczaj. Z Wielkanocą związanych jest wiele przeróżnych tradycji oraz smacznych potraw.  Jest to czas modlitwy jak również radości i zabawy. I to właśnie zabawa będzie dzisiaj tematem przewodnim. 

W Wielkiej Brytanii z okresem wielkanocnym związane są dwie popularne zabawy.

Pierwszą z nich jest Easter Egg Hunt organizowana w Wielką Niedzielę. Zabawa ta polega na znajdywaniu ukrytych świątecznych jajeczek. Mogą być to tradycyjne pisanki lub też czekoladowe jajeczka wypełnione w środku słodyczami.

W Wielki Poniedziałek, który jest dniem kończącym okres świąteczny, zazwyczaj organizowana jest zabawa Egg Rolling. Egg Rolling to nic innego jak wyścig świątecznych jajek. Świąteczne jajka puszczane są przez uczestników z górki.  Osoba, której jajko jako pierwsze znajdzie się u podnóża góry w nienaruszonym stanie wygrywa.

 Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda Egg Rolling

A poniżej coś dla najmłodszych. Animowana historia Świnki Peppy- The Great Egg Hunt.

 

A my już dziś życzymy Wam radosnych Świąt Wielkiej Nocy !

Tagi: wielkanocna zabawa dla dzieci, Egg Rolling, Easter Egg Hunt | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 30-03-2018wysłany przez Administrator w dniu 13-04-2017

easter

 

Święta Wielkanocne coraz bliżej, a jak wszyscy wiemy co kraj, to obyczaj. Wielkanoc jest jednym z ważniejszych świąt chrześcijańskich zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii. Wiążą się z nią przeróżne tradycje, zwyczaje oraz potrawy przygotowywane na wielkanocny stół. W Wielkiej Brytanii, wierzy się, że sama nazwa święta Easter (Wielkanoc) pochodzi od anglosaskiej bogini wiosny i świtu Eostre.

Czy Wielkanoc na Wyspach Brytyjskich różni się od tej obchodzonej w Polsce? Tego dowiemy się w dzisiejszym poście.

Oficjalne rozpoczęcie świętowania przypada na Wielki Czwartek (ang. Maundy Thursday) kiedy to brytyjski monarcha, w specjalnym nabożeństwie, wręcza osobom starszym symboliczną jałmużnę. Symboliczne monety mają być podziękowaniem oraz nagrodą za ich prace społeczne.  Co ciekawe, liczba kobiet oraz mężczyzn, którym monarcha wręcza monety jest równa wiekowi monarchy.  Zgodnie ze zwyczajem każda osoba otrzymuje dwa woreczki: biały oraz czerwony. W białym woreczku znajdują się srebrne monety, o wartości równej wiekowi monarchy, natomiast w czerwonym znajdują się monety wybite specjalnie na tę okazję. 

Kolejnym dniem jest Wielki Piątek (ang. Good Friday), który dla Brytyjczyków jest dniem wolnym od pracy oraz szkoły. W ten dzień Brytyjczycy wypiekają oraz jedzą tradycyjne bułeczki z dużą ilością rodzynek oraz kandyzowanej skórki pomarańczowej, które noszą nazwę Hot Cross Buns. Cechą charakterystyczną dla tych tradycyjnych bułeczek jest krzyż na ich wierzchu, symbolizujący śmierć Jezusa przez ukrzyżowanie.

Wielkanocna Sobota (ang Holy Saturday) jest dniem pamięci o Jezusie złożonym w grobie oraz dniem kończącym post. Brytyjczycy nie mają tradycji święcenia pokarmów w kościołach. Dla wielu z nich jest jaki mogą spędzić wspólnie z bliskimi.

W Wielką Niedzielę (ang Easter Sunday) cała rodzina zasiada do wspólnego obiadu. Rodzice organizują dzieciom wielkanocną zabawę Egg Hunt, polegającą na szukaniu ukrytych świątecznych jajeczek, Mogą być to tradycyjne pisanki lub też czekoladowe jajeczka wypełnione w środku słodyczami.

Wielki Poniedziałek (ang Easter Monday) jest dniem kończącym Święta Wielkiej nocy, również dniem wolnym od pracy. Związany jest z nim kolejny ciekawy zwyczaj tak zwany Egg Rolling. To kolejna popularna zabawa wielkanocna, polegająca na ściganiu się w toczeniu świątecznych jajek. Osoba, której świąteczne jajko jako pierwsze znajdzie się u podnóża wzgórza wygrywa.
wysłany przez Administrator w dniu 11-04-2017

Właśnie rozpoczął się Wielki Tydzień,czyli jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich w Polsce i Wielkiej Brytanii. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was słownictwo w j. angielskim związane z symbolami oraz zwyczajami wielkanocnymi na Wyspach Brytyjskich.

Wielkanoc-Easter

Wielki Tydzień- Holy Week

Wielki Czwartek- Maundy Thursday

Wielki Piątek- Good Friday

Wielka Sobota- Holy Saturday

Niedziela Wielkanocna- Easter Sunday

Poniedziałek Wielkanocny- Easter Monday

Śniadanie wielkanocne- Easter breakfast

Wielki Post-  Lent

Niedziela Palmowa- Palm Sunday

Pisanki- Easter eggs

Baranek wielkanocny- Easter lamb

Krzyż- a cross

Palma- a palm

Droga krzyżowa- the Way of the Cross

Męka Pańska- the Passion

Ukrzyżowanie- crucifixion

Zmartwychwstanie- the Resurrection

 

Zapraszamy równocześnie do przeczytania naszego kolejnego postu, związanego z ciekawymi zwyczajami oraz tradycjami Świąt Wielkiejnocy w Wielkiej Brytanii.

Tagi: wielkanoc, easter, słówka, angielski, słownictwo | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 11-04-2017wysłany przez Administrator w dniu 17-04-2014

 

Każda społeczność ma swoje Easter customs. Podczas, gdy my w Wielkanoc zdobimy słodkie mazurki, Anglicy patrzą, jak w piekarnikach wyrastają Hot Cross Buns, czyli Bułeczki z Krzyżem jedzone w Wielki Piątek (Good Friday).

Pierwotnie Hot Cross Buns były wypiekane na cześć bogini wiosny – Eastre. Stąd też ich wewnętrzne bogactwo suszonych owoców oraz korzennych przypraw. Historia znajdującego się na bułeczkach krzyża sięga natomiast czasów średniowiecznych, kiedy to oddawanie czci bogini Eastre zostało wyparte przez chrześcijaństwo. Wtedy to piekarze kreślili na pieczywie znak krzyża, aby ochronić swoje wypieki przed złymi duchami, które mogły mieć wpływ na ich pleśnienie, czy szybkie psucie się. Klienci na owe krzyże zwracali szczególną uwagę.

Wiele się zmieniło w XVII wieku, kiedy to członkowie kościoła anglikańskiego zezwalali na wypieki „sygnowane” symbolem męczeńskiej śmierci Chrystusa jedynie w określonych dniach w ciągu roku. Jednym z nich była właśnie Wielkanoc.

Wierzono również, że Hot Cross Buns wypiekane podczas Good Friday przynoszą domostwu szczęście. Hot Cross Buns zasuszone i pozostawione na cały rok w kuchni, miały bowiem chronić dom przed ogniem; żeglarze natomiast zabierali swoje Bułeczki z Krzyżem w morskie wyprawy, aby bezpiecznie z nich powrócić. Anglicy byli również przekonani, że wypieki te starte i połączone z wodą, miały moc uzdrawiającą.

W związku z tym chcemy zachęcić wszystkich do wypróbowania przepisu i stworzenia w domu własnych Hot Cross Buns, które ciepłe i posmarowane konfiturami smakują najlepiej! Może i u nas angielskie Easter customs znajdą swoich fanów, a wypieki okażą się strzałem w dziesiątkę!

W następnej odsłonie zaprezentujemy Wam przepis na Hot Cross Buns. Mamy nadzieję, że skusicie się, aby zaprezentować nam swoje wypieki! Więcej szczegółów znajdziecie na naszym profilu na Facebooku (https://pl-pl.facebook.com/eLingwista) .

Zapraszamy do wspólnej zabawy!