eLingwista - Angielski OnLine - Biuro Tłumaczeń - Angielski przez Skype - BlogPost

Posty oznaczone poprzez tag: mapa myśli

wysłany przez Administrator w dniu 19-03-2018

W naszych poprzednich postach pisaliśmy już o skutecznej nauce nowego słownictwa do której to możecie wykorzystać między innymi Mapę Myśli tzn. Mind Map. Poświeciliśmy nasz jeden wpis na to, aby przybliżyć Wam w jak prosty sposób można stworzyć własną Mapę Myśli, która w skuteczny sposób ułatwi Wam zapamiętywanie nowego słownictwa (link: http://elingwista.pl/blog/mapa+my%C5%9Bli).

Na pewno nie jeden z Was podczas nauki języka obcego napotkał na swojej drodze trudność w zapamiętywaniu nowych słówek, wyrażeń etc.  Spróbujcie do swojej nauki języka włączyć tworzenie Mapy Myśli. Zachęcamy Was do wysłuchania prezentacji o tym, w jaki sposób tworzyć Mapę Myśli, aby zapamiętywać więcej. Możecie ją wykorzystać nie tylko do Waszej nauki języka, ale również do nauki języka Waszych dzieci. Mapa Myśli będzie dla nich nie tylko nauką nowych słówek, ale również świetną formą zabawy. Przygotujcie kartkę papieru i coś do kreślenia. I nie martwcie się. Wcale nie musicie być mistrzami rysunku, aby zrobić to dobrze

Tagi: mind map, mapa myśli, nauka słownictwa, nauka słówek | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 19-03-2018wysłany przez Administrator w dniu 9-02-2017

 

Mapa myśli (Mind Map) - czyli kolejny sposób do skutecznej nauki słownictwa.

Mapa myśli – czyli nauka słownictwa poprzez tworzenie przejrzystych schematów i diagramów, której bardzo ważnym aspektem są obrazy, kolory, skojarzenia. Jest to metoda idealna dla wzrokowców, ale nie tylko. Niewątpliwie metoda ta wprowadza znaczne urozmaicenie naszej nauki języka. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam na czym polega tworzenie takiej mapy i jak należy z niej korzystać.

Tworzenie mapy myśli to niejako tworzenie drzewa skojarzeń. Oczywiście każda mapa powstaje wedle naszych indywidualnych potrzeb i nie ma jednego, ściśle określonego schematu. Są jednak pewne zasady, którymi powinniśmy się kierować przy tworzeniu naszej mapy.

A więc:

1)       Potrzebny Wam będzie duży arkusz papieru.

2)      W centralnej części naszego arkusza umieszczamy słowo klucz, może to być obrazek i słówko w języku angielskim np. Health, House, Work etc. Tak naprawdę kategorię wybieracie sami. Dzisiaj wspólnie przeanalizujmy tworzenie mapy myśli dla słowa Health- zdrowie.

3)      Dookoła naszego słowa klucz umieszczamy tak zwane podgrupy. Podgrupami dla słowa Zdrowie mogą być na przykład: dieta, sport, sen, stres czy fachowa pomoc. Jeśli macie inne pomysły oczywiście możecie umieścić je na mapie. Tak naprawdę podgrupami powinny być hasła, które jako pierwsze przychodzą Wam do głowy.

4)      Następnie do każdej z podgrup dodajemy odpowiednie słowa, które kojarzą się nam z poszczególnym hasłem.  Mogą być to zarówno rzeczowniki, czasowniki jak i przymiotniki.

Zatem do podgrupy Exercise(ćwiczenia) możemy wpisać sporty, które kojarzą się nam z poprawą naszej kondycji.  Do podgrupy Diet(dieta) możemy wpisać listę zdrowej żywności. Tak naprawdę sami decydujecie o słowach, jakie będą znajdowały się w poszczególnych podgrupach.

5)      Warto jest umieszczać na naszej mapie obrazki wraz ze słówkami i przede wszystkim umieścić tak stworzoną mapę w widocznym miejscu, co pozwoli nam na jak najczęstszy kontakt z nowym słownictwem.

6)      I najważniejsze -  pamiętajcie o powtórkach, bo to one są kluczem do sukcesu.

Pamiętajcie też, aby arkusz papieru był wystarczająco duży. Nie musicie tworzyć od razu gotowej mapy myśli. Jeśli arkusz papieru jest duży, pozwala Wam to na tworzenie kolejnych podgrup i dopisywanie do nich kolejnych słów, jakie będą Wam się kojarzyły zdanym tematem.

Powodzenia!

Tagi: mapa myśli, mind map, nauka słownictwa | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 9-02-2017