eLingwista - Angielski OnLine - Biuro Tłumaczeń - Angielski przez Skype - BlogPost

Posty oznaczone poprzez tag: walentynki w Wielkiej Brytanii

wysłany przez Administrator w dniu 13-02-2018

Walentynki (Valentine’s Day) jest Świętem Zakochanych, obchodzonym 14 lutego w wielu krajach świata. Święto Zakochanych na całym świecie kojarzone jest przede wszystkim z wręczaniem sobie kwiatów, czekoladek i wysyłaniem walentynkowych kartek.  I tak w Wielkiej Brytanii wysyłanie walentynek jest nieodzowną częścią obchodzenia tego święta. To właśnie w Wielkiej Brytanii, w British Museum znajduje się najstarsza kartka walentynkowa z miłosnym wierszem wysłana przez uwięzionego w Tower francuskiego Księcia Orleańskiego do swojej żony. 

A jaka jest historia Walentynek? Skąd święto wzięło swoją nazwę? Jak myślicie, ile pudełek czekoladek i ile kartek jest wysyłanych na całym świecie 14 lutego? Na te wszystkie pytania najmłodsi mogą znaleźć odpowiedź oglądając poniższy filmik.

Walentynki nie są jednak jedynym świętem zakochanych obchodzonym w Wielkiej Brytanii. Kolejnym dniem zakochanych jest Całuśny Piątek (Kissing Friday), obchodzony w pierwszy piątek po Środzie Popielcowej (Ash Wednesday). Stary zwyczaj mówi, iż Całuśny Piątek był dniem, w którym to można było skraść całusa swojej ukochanej. W zależności od regionu Całuśny Piątek rządził się swoimi prawami. Na północy Anglii Całuśny Piątek był znany jako Nippy Hug Day. Chłopak chcąc pocałować swoją wybrankę najpierw musiał mieć jej zgodę. Jeśli jednak dziewczyna odmówiła, czekał na nią mały psikus.
wysłany przez Administrator w dniu 14-02-2017

Dziś 14 lutego czyli Dzień Świętego Walentego nazywany Dniem Zakochanych. Święto to jest obchodzone zarówno w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz wielu innych krajach, w tym także w Polsce. Mimo, że przez wielu z nas Dzień Świętego Walentego nazywany jest „amerykańskim świętem”, tak naprawdę wywodzi się ono z Anglii. Jakie są zatem zwyczaje związane z obchodzeniem Walentynek w Wielkiej Brytanii?

Wśród Brytyjczyków bardzo popularne jest wysyłanie walentynkowej kartki. To właśnie w British Museum znajduje się pierwsza walentynkowa kartka, która została napisana w 1415 roku przez uwiezionego w londyńskiej twierdzy francuskiego Księcia Karola do swojej żony.  A co jeszcze, oprócz wysyłania kartek, Brytyjczycy robią w ten wyjątkowy dzień?

Zachęcamy do zapoznania się z wyrażeniami poniżej związanymi z tematem miłości.

 

to give somebody a kiss- pocałować kogoś

to hold somebody’s hand- trzymać kogoś za rękę

to write a love letter- napisać list miłosny

to give somebody red roses/chocolates- podarować komuś czerwone róże/ czekoladki

to go out with somebody- umówić się z kimś na randkę

to date somebody- umówić się z kimś na randkę

to fancy somebody- podkochiwać się w kimś

to fall in love with somebody- zakochać się kimś

to adore somebody- uwielbiać kogoś

to be into somebody- być kimś zainteresowanym

to be in love with somebody- byćw kimś zakochanym

love at first sight- miłość od pierwszego wejrzenia

to propose to somebody- oświadczyć się komuś

to get engaged- zaręczyć się

Tagi: Saint Valentine’s Day, Walentynki w Wielkiej Brytanii, love | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 14-02-2017