eLingwista - Angielski OnLine - Biuro Tłumaczeń - Angielski przez Skype - BlogPost
wysłany przez Administrator w dniu 13-02-2018

Walentynki (Valentine’s Day) jest Świętem Zakochanych, obchodzonym 14 lutego w wielu krajach świata. Święto Zakochanych na całym świecie kojarzone jest przede wszystkim z wręczaniem sobie kwiatów, czekoladek i wysyłaniem walentynkowych kartek.  I tak w Wielkiej Brytanii wysyłanie walentynek jest nieodzowną częścią obchodzenia tego święta. To właśnie w Wielkiej Brytanii, w British Museum znajduje się najstarsza kartka walentynkowa z miłosnym wierszem wysłana przez uwięzionego w Tower francuskiego Księcia Orleańskiego do swojej żony. 

A jaka jest historia Walentynek? Skąd święto wzięło swoją nazwę? Jak myślicie, ile pudełek czekoladek i ile kartek jest wysyłanych na całym świecie 14 lutego? Na te wszystkie pytania najmłodsi mogą znaleźć odpowiedź oglądając poniższy filmik.

Walentynki nie są jednak jedynym świętem zakochanych obchodzonym w Wielkiej Brytanii. Kolejnym dniem zakochanych jest Całuśny Piątek (Kissing Friday), obchodzony w pierwszy piątek po Środzie Popielcowej (Ash Wednesday). Stary zwyczaj mówi, iż Całuśny Piątek był dniem, w którym to można było skraść całusa swojej ukochanej. W zależności od regionu Całuśny Piątek rządził się swoimi prawami. Na północy Anglii Całuśny Piątek był znany jako Nippy Hug Day. Chłopak chcąc pocałować swoją wybrankę najpierw musiał mieć jej zgodę. Jeśli jednak dziewczyna odmówiła, czekał na nią mały psikus.
wysłany przez Administrator w dniu 23-01-2018

W naszych poprzednich postach pisaliśmy już o ciekawych stronach z podcastami, kanałach na youtube czy brytyjskich i amerykańskich serialach, które są narzędziami do skutecznej nauki języka i dzięki którym, bez wątpienia możecie urozmaicać swoje lekcje angielskiego.

Przyszła więc pora na słuchanie wiadomości radiowych w języku angielskim, które doskonale ćwiczy Wasze rozumienie ze słuchu.

Pierwszą stacją, będzie oczywiście popularna, brytyjska stacja radiowa BBC. Na kanale BBC News możecie posłuchać przeróżnych wiadomości nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale także z całego świata. Tematy jakich dotyczą wiadomości to między innymi: polityka, biznes, nauka, zdrowie, rozrywka, zatem każdy z Was będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

http://www.bbc.com/news

W zależności od Waszych zainteresowań stacja BBC oferuje Wam również portale tematyczne takie jak:

 BBC Science- dla miłośników technologii

BBC Culture- oferujący mnóstwo ciekawostek dotyczących sztuki, filmu, architektury etc.

BBC History- dla pasjonatów historii

BBC Future- skupiający się na tematach związanych z psychologią, innowacjami etc.

 

Drugą stacją jest euronews. Podobnie jak stacja BBC, euronews podaje najświeższe informacje z Europy oraz świata.  Od wiadomości biznesowych, kulturalnych po wiadomości sportowe.

http://www.euronews.com/

 

Kolejną stacją jest skyNEWS, również z najświeższymi informacjami.

https://news.sky.com/watch-live

 

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia powyższych stacji. Słuchanie wiadomości radiowych będzie bez wątpienia urozmaiceniem Waszej nauki języka angielskiego i daje Wam możliwość codziennego kontaktu z językiem.

Tagi: Wiadomości, radio, nauka języka angielski, BBC | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 23-01-2018wysłany przez Administrator w dniu 16-01-2018

Jak pisaliśmy już w naszych poprzednich postach, nauka języka obcego wcale nie musi być nudna. Możemy skutecznie urozmaicić ją poprzez oglądanie obcojęzycznych seriali i filmów, słuchanie podcastów, audycji radiowych w danym języku obcym, czy śledzenie ciekawych kanałów na YouTube. W taki oto prosty sposób, nie wymagający od nas wyjścia z domu, łączymy przyjemne z pożytecznym. Dzisiaj chcemy Wam przedstawić kolejny sposób na to, aby Wasza nauka języka obcego była dla Was jeszcze większą przyjemnością. A mowa o… aplikacjach, które możecie zainstalować w swoim telefonie. Wielką zaletą aplikacji do nauki języka jest to, że możecie korzystać z nich gdziekolwiek i kiedykolwiek tylko zechcecie. Dodatkowym plusem, jest fakt, iż większość z nich jest darmowa. Korzystanie z aplikacji do nauki języka będzie świetnym uzupełnieniem Waszej codziennej nauki. Osoby początkujące jak i na zaawansowanym poziomie nauki na pewno znajdą coś co przypadnie im do gustu.  Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi propozycjami:

1.       50Languages

https://www.50languages.com/

To aplikacja, która umożliwia Wam naukę aż 50 języków obcych, w tym języka angielskiego.

Aplikacja 50Languages jest aplikacją darmową, która przeznaczona jest dla osób początkujących. Zainstalowanie tej aplikacji, daje dostęp do 100 lekcji o przeróżnych tematykach. Możecie między innymi znaleźć wśród nich takie lekcje jak „W mieście”, „W restauracji”, „W hotelu” i wiele, wiele innych. Każda z lekcji zawiera przydatne zwroty, które uczniowie mogą odsłuchać oraz pobrać w postaci nagrań mp3 na swoje telefony. Ponadto aplikacja ta daje możliwość wykonywaniu testów sprawdzających, korzystania z gier oraz słuchania radia w języku obcym czy rozwiązywania fiszek językowych.

2.       Busuu

https://www.busuu.com/dashboard#/timeline/regular/a1

Busuu to aplikacja zarówno dla osób początkujących na poziomie A1 jak i średniozaawansowanych na poziomie B1-B2.  Busuu oferuje kilkanaście lekcji o różnej tematyce. W zależności od poziomu językowego znajdziecie tam między innymi lekcje dotyczące przedstawiania się, zapraszanie do wyjścia, rozpoczęcia nowej pracy, zwiedzania nowego miasta czy brania udziału w wyborach.  Aplikacja ta umożliwia naukę przy użyciu fiszek, pojawiających się na ekranie, które możemy odsłuchiwać.

3.       Memrise

https://www.memrise.com/pl/

Darmowa aplikacja Memrise oferuje naukę języków obcych dla osób na różnych poziomach zaawansowania. Oferuje ponad 200 kursów oraz 20 000 filmików z rodzimymi użytkownikami języka. Dzięki tej aplikacji uczysz się gdzie chcesz i kiedy chcesz

Aplikacja ta wykorzystuje przeróżne mnemotechniki, które w skuteczny sposób pomogą Wam w zapamiętywaniu nowych słówek.

1.       Hi native

https://hinative.com/pl

Aplikacja, która daje możliwość zadania pytania native speakerowi.  Jeśli macie problem z przetłumaczeniem pewnych kwestii możecie prosić o pomoc native speakera. Wasze pytanie może brzmieć: Jak to powiedzieć?  Jaka jest różnica między….? Czy to zdanie brzmi naturalnie? Zadawane przez Was pytania mogą dotyczyć zarówno kwestii językowych jak i kulturowych, a odpowiedzi na nie udzielane są przez native speakerów z całego świata. Aplikacja idealna dla osób przygotowujących się do egzaminów językowych, a także dla osób zainspirowanych kulturami i językami świata. Aplikacja HiNative jest również darmowa.
wysłany przez Administrator w dniu 19-12-2017

W Święta Bożego Narodzenia makowiec i sernik na polskich stołach to podstawa. A jakie pyszności na swoich stołach stawiają Brytyjczycy? Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii nie mogą odbyć się bez Bożonarodzeniowego puddingu (Christmas pudding), który to stanowi ciemne ciasto, nasączone alkoholem ze sporą ilością bakalii. Christmas pudding wymaga jednak przygotowania kilka tygodni przed świętami, ponieważ czas jego dojrzewania to około pięć tygodni.  Jeśli jednak macie ochotę spróbować brytyjskiego świątecznego deseru i zdążyć z jego przygotowaniem do Świąt zachęcamy do obejrzenia i zapoznania się z przepisem na brytyjskie bożonarodzeniowe babeczki. Mince pies to świąteczne babeczki, które wypełnione przesłodką masą bakaliową.

Poniżej zamieszczamy listę składników oraz krótki tutorial z przygotowania Mince pies.

  • 300g plain flour
  • 75g unsalted butter, well chilled and cut into small cubes
  • 75g lard, well chilled and cut into small cubes 
  • 2 tbsp cold water
  • 410g jar Waitrose Mincemeat
  • Caster sugar for dusting
  • 2 tbsp milk
  • 1 medium egg yolk

tbsp - table spoon - łyżka stołowa

unsalted - niesolony

chilled - schłodzony

lard - smalec

jar - słoik

mincemeat - słodkie nadzienie

caster sugar - cukier puder

egg yolk - zółtko
wysłany przez Administrator w dniu 6-12-2017

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tematem wyrazów, które często są ze sobą mylone. Wyrazy want oraz won’t często sprawiają uczniom spore problemy, głownie ze względu na ich podobną wymowę. Wymowa chociaż podobna, nie jest taka sama, a jej poprawność gwarantuje, że nasz rozmówca nie będzie miał problemów ze zrozumieniem naszej wypowiedzi. W jednym z naszych wpisów w ubiegłym miesiącu zamieściliśmy kilka porad jak skutecznie szlifować angielską wymowę. Sukcesem do opanowania poprawnej wymowy jest słuchanie nagrań oraz ciągłe powtarzanie słów. Słuchanie i powtarzanie na głos usłyszanych wyrazów, zwrotów, i całych zdań.

Tematem dzisiejszego ćwiczenia jest czasownik want oraz won’t . Poniżej zamieszczamy Wam link do krótkiego tutorialu z ich poprawną wymową.

Jeśli chodzi o nasze czasowniki warto również pamiętać o ich prawidłowym użyciu w zdaniu. Ponieważ ich nieprawidłowe użycie może przysporzyć nam problemów.

Want- (chcieć)- czasownik ten łączy się w zdaniu z rzeczownikiem lub bezokolicznikiem z to. Poniżej kilka zdań z użyciem czasownika.

·         I want a cup of tea. – Chcę filiżankę kawy.

·         I want to do it.- Chcę to zrobić.

·         I don’t want to go anywhere.- Nie chcę nigdzie iść.

·         Do you want to go to the gym?- Czy chcesz pójść na siłownię.

Won’t- czasownik posiłkowy w czasie Future Simple, który w pełnej formie brzmi will not. Stosowany jest z bezokolicznikiem.

·         I won’t go to the gym.- Nie pójdę na siłownię.

·         I won’t do it.- Nie zrobię tego.

·         They won’t  come today.- Oni dzisiaj nie przyjadą.

Mamy nadzieję, że od tej pory nie będziecie mieli już problemów z poprawną wymową want oraz won’t oraz z ich poprawnym zastosowaniem w zdaniach. Teraz zapewne widzicie, że mimo iż poniższe zdania brzmią i pozornie wyglądają podobnie, mają one zupełnie inne znaczenie.

·         I want to do it. – Chcę to zrobić.

·         I won’t do it. – Nie zrobię tego.

Tagi: want, won’t, poprawna wymowa | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 6-12-2017wysłany przez Administrator w dniu 1-12-2017

11 listopada to data, która ważna jest nie tylko dla Polaków jak również dla mieszkańców Wielkiej Brytanii. W Polsce obchodzimy wtedy Dzień Niepodległości, w Wielkiej Brytanii zaś Dzień Pamięci Narodowej (Remembrance Day), który również znany jest jako Dzień Maka (Poppy Day).

11 listopada w Wielkiej Brytanii jest upamiętnieniem zakończenia pierwsze wojny światowej oraz wszystkim poległych, nie tylko podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, ale także we wszystkich konfliktach zbrojnych toczących się w przeszłości jak i tych dzisiejszych. Tego dnia o godzinie 11.00 Brytyjczycy upamiętniają 2 minutami ciszy podpisanie rozejmu kończącego wojnę.

Czerwone maki to symbol przelanej przez żołnierzy krwi. Na znak pamięci mieszkańcy Wielkiej Brytanii przypinają sobie do ubrań sztuczne maki, które sprzedawana są przez Brytyjską Legię Królewską, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na rzecz weteranów wojennych. Tego dnia w Wielkiej Brytanii organizowane są również oficjalne uroczystości, w których to uczestniczy rodzina królewska.

Poniżej zamieszczamy krótki film o historii Dnia Maka.
wysłany przez Administrator w dniu 10-11-2017

Notowanie informacji nie zawsze jest proste. Równoczesne słuchanie nagrania oraz robienie notatek może przysporzyć nam wiele trudności. Problemami może być zbyt szybkie tempo słuchanki, nieznajomość pojedynczych słów lub nieznajomość poprawnej wymowy poszczególnych słów. Poniżej zamieszczamy kilka pomocnych wskazówek, które z pewnością ułatwią Wam pracę w trakcie słuchania podcastów.

1.       Przygotuj się przed słuchaniem.

Zapoznaj się z instrukcją, tematem słuchania oraz dodatkowymi materiałami, jeśli oczywiście są dołączone. Spróbuj przewidzieć czego będzie dotyczyło nagranie. Zastanów się nad słowami kluczowymi związanymi z tematem.

2.       Nie notuj wszystkiego.

Zdecyduj, co tak naprawdę jest istotne. Zapisuj tylko najbardziej przydatne informacje

3.       Stosuj skróty.

Aby zaoszczędzić swój czas oraz miejsce w swoim notatniku staraj się stosować skróty.

Np. zamiast całej frazy „European Union” zapisz EU, zamiast słowa „dollar” zostosuj symbol $, „as soon as possible” zastąp skrótem ASAP itd.

4.       Używaj kolorów, drukowanych liter, strzałek, aby podkreślić to co jest najważniejsze.

Np. zamiast wyrażenia „equals to” zastosuj znak równości (=), słowo „therefore” zastąp strzałką (à) itd.

5.       Pomyśl nad organizacją przestrzeni na swojej kartce papieru.

Staraj się zostawić wolne miejsca między kolejnymi punktami, w razie potrzeby późniejszego dopisania dodatkowych informacji.

6.       Posłuchaj nagrania raz jeszcze.

Jeśli miałeś problemy ze zrozumieniem poszczególnych fragmentów, zawsze możesz posłuchać nagrania po raz kolejny i uzupełnić braki w swoich notatkach.

7.       Po skończeniu sporządzania notatek, dokładnie wszystko przeczytaj. Upewnij się, że słowa, wyrażenia, które zanotowałeś składają się w logiczną całość.

8.       Przepisz swoją notatkę.

Przepisywanie słów, wyrażeń to też świetny sposób na lepsze zapamiętywanie.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym kilku wskazówkom notowanie nie będzie Wam sprawiało większych trudności. W ramach treningu zachęcamy do przesłuchania krótkiego podcastu. Odsyłamy Was do naszego poprzedniego wpisu, w którym znajdziecie strony z ciekawymi podcastami oraz ćwiczeniami do nauki słówek.

Do dzieła

Tagi: notowanie informacji, robienie notatek, nagranie, słuchanie | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 10-11-2017wysłany przez Administrator w dniu 30-10-2017

Halloween, święto obchodzone 31 października, kojarzone głównie jako amerykańskie święto, wbrew pozorom nie pochodzi z USA.  Święto to, obchodzone w wigilię Wszystkich Świętych związane jest z dawną tradycją celtycką i początkowo obejmowało dzisiejsze obszary Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii. W celtyckiej tradycji wierzono, że w ten dzień duchy zmarłych przybywają na ziemię w poszukiwaniu schronienia. Aby odgonić złe moce palono ogniska, zakładano maski i zapalano światła. Wierzono, że w ten sposób złe duchy wracały tam skąd przybyły. Był to dzień, w którym obchodzone było święto zmarłych, koniec lata i początek zimy.

A skąd pochodzi nazwa Halloween?

Nazwa pochodzi od „All Hallows Eve” czyli Wigilii Wszystkich Świętych.

W zależności od regionu, z Halloween związanych było wiele tradycji. W Irlandii ludzie przebierali się w kolorowe kostiumy i wskazywali duchom drogę poza granice ich miast, w Anglii żebracy chodząc od domu do domu zbierali datki, które ofiarowywane były na rzecz zmarłych dusz. 

Dzisiaj dzieci zarówno w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Wielkiej Brytanii przebrane w kolorowe kostiumy odwiedzają domy powtarzając „Trick or treat” (Cukierek albo psikus). Jeśli gospodarz nie poczęstuje ich słodyczami, czeka go niemiła niespodzianka.

Święto Halloween stało się bardzo popularne w innych krajach, również w Polsce. Towarzyszy mu przede wszystkim organizowanie przyjęć, na których można spotkać rozmaitych przebierańców: kościotrupy, czarownice, czarne koty itd. Aby odgonić złe duchy przed domy wystawiane są wydrążone, świecące dynie. Zarówno dzieci jak i dorośli organizują gry i zabawy.

Posłuchajcie co o tradycji Halloween w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie mówi Todd, Mike i Adrienne.

Tagi: Halloween, tradycja, wigilia wszystkich świętych, trick or treat | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 30-10-2017wysłany przez Administrator w dniu 10-10-2017

Jeżeli masz w trakcie nauki w szkołach nauczyć się przynajmniej jednej rzeczy, powinien to być język. Język obcy. Jest piękny cytat Franka Smitha - “Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.”

Dlaczego miałbyś nauczyć się obcej mowy?

Otwiera bramy do podróży

Kto z was nie chciałby mieć otwartych wszystkich drzwi? Opanowanie przynajmniej jednego języka obcego, na przykład angielskiego, przynosi ze sobą wolność. Możesz swobodnie podróżować po świecie i nie musisz polegać na różnych angielsko polskich translatorach online. Wystarczysz Ty sam i Twoja wiedza. Wiedział to i austriacki filozof Ludwig Wittgenstein, który powiedział: “Granice mojego języka są granicami mojego świata”. Kiedy rozmawiasz z obcokrajowcem w jego języku ojczystym, automatycznie zyskujesz klucz do jego serca. Nie przeszkadza nawet, jeżeli nie mówisz zupełnie perfekcyjnie. Jak się mówi, starania się ceni, a komu nie wydałoby się to miłe, gdyby jakiś obcokrajowiec rozmawiał z nim w jego mowie ojczystej?

Zwiększa szanse w uzyskaniu zatrudnienia

 

To samo obowiązuje też w pracy. Dzięki językowi masz o wiele większą szansę znaleźć zatrudnienie, możesz również zażyczyć sobie większej wypłaty. Pracodawcy bardzo doceniają osoby, które posługują się językami obcymi. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy w świecie handlu prawie przestają istnieć granice a komunikacja z partnerami zagranicznymi jest niezbędna. Na większości stanowisk nie musisz mieć opanowanego języka obcego na poziomie tłumacza, ale umiejętność przetłumaczenia i napisania e-maila staje się oczywistością.

Spotykasz nowych ludzi

Żeby nie pisać tylko o sprawach materialnych, dzięki językowi masz o wiele większą szansę znaleźć nową miłość albo męża / żonę. W tym przypadku obowiązuje prosta matematyka. Im więcej osób poznasz, tym większa jest szansa, że sobie z kimś wpadniecie w oko. A właśnie języki obce są jak stworzone do poznawania nowych ludzi. Dzięki swojemu pięknemu brzmieniu i historii za język miłości uważany jest język francuski. Jeżeli więc masz w planach znalezienie partnera / partnerki, możesz uznać to za małą poradę, którego języka zacząć się uczyć.

Stajesz się mądrzejszy

Opanowanie drugiego języka poprawia pamięć i podnosi Twoją krzywą koncentracji. Sam proces uczenia się nowego języka, który obejmuje stałe tłumaczenie nowych słówek, zmusza do koncentracji i poprawia umiejętności rozwiązywania problemów. Przez to, że podczas nauki języka obcego jesteś zmuszony przyswoić sobie również strukturę swojego języka ojczystego, nauka języków obcych paradoksalnie poprawia również znajomość języka ojczystego.

Istnieje jeszcze wiele innych korzyści, które daje opanowanie języków obcych. Na tych korzyściach szczegółowo skupili się studenci instytucji edukacyjnej Kaplan i starali się je podsumować w poniższej infografice.

Tagi: | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 27-10-2017wysłany przez Administrator w dniu 23-10-2017

Internet to istna kopalnia wiedzy. Możemy w nim również znaleźć mnóstwo stron przydatnych do nauki języków obcych. Dzisiaj głównym zainteresowanym będzie język angielski. Wszystkich, którzy mają kłopoty z odnalezieniem treściwych stron dzięki którym mogliby doskonalić swój angielski, zachęcamy do zapoznania się z naszą propozycją.  

1)       http://www.elllo.org/

Na tej stronie znajdziecie mnóstwo materiałów do przesłuchania na różnych stopniach zaawansowania. Około 250 lekcji o ciekawej tematyce. Zarówno osoby początkujące jak i zaawansowane znajdą tu ciekawy materiał dla siebie. Tematyka lekcji- życie codzienne, praca, problemy społeczne, kultury innych krajów etc. Ogromnym plusem tej strony jest wyżej wspomniana różnorodna tematyka lekcji, jak również udostępniony skrypt nagrania oraz możliwość pobrania słuchanki na swój komputer. Po przesłuchaniu podcastu, w zakładce „Vocab” znajdziecie listę z trudnym słownictwem. Do każdego nowego słowa podane jest zdanie z podcastu, w którym dane słowo zostało użyte w podcaście oraz dwa, kolejne przykładowe zdania ze słówkiem, którego właśnie się uczymy. W kolejnej zakładce ”Ouiz” możecie sprawdzić na ile udało Wam się zrozumieć treść przesłuchanego podcastu.

Ponieżej zamieszczamy przykładowe linki do podcastów, w zależności od stopnia zaawansowania :

·         Dla osób początkujących- http://www.elllo.org/english/beginner/B17-MegTodd-FitGirfriend.htm

·         Dla osób średniozaawansowanych- http://www.elllo.org/english/1351/T1385-AdamSarah-05-Job.htm

·         Dla osób zaawansowanych- http://www.elllo.org/english/1351/T1370-Meg-02-Medic.htm

2)      https://listenaminute.com/

Druga propozycja jest dla osób zabieganych

Tagi: podcasty, nauka języka, strony do nauki języka angielskiego | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 23-10-2017