eLingwista - Angielski OnLine - Biuro Tłumaczeń - Angielski przez Skype - BlogPost
wysłany przez Administrator w dniu 10-10-2017

W naszych dotychczasowych postach zamieszczaliśmy wiele wskazówek jak skutecznie uczyć się języka angielskiego. Dzisiaj, tak dla odmiany, będziemy mówić o tym jak NIE uczyć się języka angielskiego, czyli przedstawimy Wam najczęstsze błędy jakie popełniane są przez osoby uczące się nowego języka.

Po pierwsze- porównywanie gramatyki języka angielskiego do gramatyki języka polskiego

Każdy uczeń zaczynający naukę musi zdać sobie sprawę z tego, iż gramatyka angielska znacznie różni się od gramatyki języka polskiego. Jakie są zatem różnice między nimi? Przede wszystkim ilość czasów gramatycznych, różnice w konstrukcjach gramatycznych, inne zasady tworzenia pytań, brak phrasal verbs w języku polskim i wiele, wiele innych.  Ważnym jest, aby w trakcie nauki języka obcego zapominać o swoim języku ojczystym i uczyć się nowego myślenia, myślenia w języku obcym. Dlatego nie należy tłumaczyć zdań w sposób dosłowny, słowo po słowie. W dobrym tłumaczeniu nie chodzi przecież o dosłownie przetłumaczenie wszystkich słów w zdaniu, a o przekazanie sensu. Ważna informacja do zapamiętania: Tłumaczymy znaczenie, a nie wyrazy!

Po drugie- nauka nowego słownictwa bez kontekstu

Czyli tak zwana nauka nowych słówek z listy, bez przykładowych zdań, bez żadnego kontekstu. Jest to dużym utrudnieniem, zwłaszcza jeśli jedno słowo posiada wiele znaczeń. Dlatego sporym usprawnieniem nauki nowego słownictwa będzie tworzenie przykładowych zdań z danych słowem, zapisywanie ich, wypowiadanie na głos.

Po trzecie- pomijanie nauki gramatyki

Nauka gramatyki jest zmorą niejednego ucznia. Na pewno wśród Was są osoby, które twierdzą, że bez znajomości gramatyki można się jakoś dogadać. To prawda. Jakoś można się dogadać. Ale czy nie chodzi nam o to, aby nasz słuchacz nie musiał się domyślać co tak naprawdę mamy na myśli? Znając podstawowe zasady gramatyczne nie będziemy mieli problemów ze sprawnym komunikowaniem się. Na pewno nie powinniśmy rozpoczynać swojej przygody z nowym językiem od samej nauki gramatyki, a powinniśmy skupić się na budowaniu słownictwa. Nie mniej jednak do sprawnego przekazania naszych myśli zasady gramatyczne są niezbędne.

Po czwarte- przerwy w nauce

W nauce języka obcego najważniejsza jest systematyczność. Skuteczna nauka języka wymaga od nas regularnych powtórek. Tylko w taki sposób będziemy w stanie przyswoić nowe słowa, wyrażenia i struktury gramatyczne by móc się nimi swobodnie i pewnie posługiwać. Uczestniczcie w zajęciach, a w wolnej chwili korzystajcie z brytyjskich seriali, kanałów na YouTube, czytajcie artykuły w języku angielskim. Łączcie przyjemne z pożytecznym.

Po piąte- strach przed popełnianiem błędów

W naszym ostatnim poście pisaliśmy o tym, jak strach przed popełnianiem błędów przyczynia się do tworzenia bariery językowej.  Popełnianie błędów towarzyszy nie tylko nauce języka, ale także każdej nowej czynności, aktywności itd.  Jak zatem pokonać swój strach przed popełnianiem błędów? Odsyłamy do naszego poprzedniego wpisu smiley

Tagi: błędy w nauce angielskiego, skuteczna nauka języka | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 10-10-2017wysłany przez Administrator w dniu 29-09-2017

Przełamanie bariery językowej to jeden z najczęstszych problemów osób uczących się języków obcych. Strach przed mówieniem w języku obcym niekoniecznie towarzyszy wyłącznie uczniom na poczatkującym poziomie, ale również osobom na wyższych poziomach.  Dlaczego tak się właśnie dzieje? Jak się przełamać? Jak pokonać tę barierę i zacząć po prostu swobodnie mówić? Dzisiaj postaramy się udzielić Wam kilku wskazówek.

Zastanówmy się najpierw jakie są przyczyny istnienia bariery językowej. Jeden z najczęstszych powodów podawanych przez uczniów to strach przed popełnieniem błędów. Jeśli nie do końca jesteśmy pewni, czy to co chcemy powiedzieć jest poprawne językowo, czujemy się niepewnie i ze strachu przed popełnieniem błędu nie mówimy nic. Kolejnym problemem jest ubogi zasób słownictwa. Oczywistym jest, że do sprawnego komunikowania się niezbędne są słowa. Dlatego bardzo ważnym jest, aby ciągle pracować nad nowym słownictwem i systematycznie je powtarzać. O skutecznej nauce słownictwa m.in. poprzez korzystanie z fiszek lub tworzenie mapy myśli pisaliśmy w naszych poprzednich postach. Trzecim najczęstszym powodem jest po prostu brak okazji do mówienia i używania nowych wyrażeń oraz słownictwa, którego się właśnie nauczyliście.  Jak zatem rozwiązać te problemy?

1.       Zapiszcie się na kurs indywidualny. Zajęcia grupowe mają oczywiście wiele plusów, ale dla osób, które wstydzą się mówić najlepszym rozwiązaniem będzie kurs indywidualny. Podczas lekcji z lektorem będziecie mieli wiele okazji do wypowiedzenia się bez obawy przed byciem „przekrzyczanym” przez innych uczestników kursu. Przełamcie swój strach przez popełnianiem błędów, bo tak naprawdę każdy je popełnia niezależnie od etapu nauki. Posługiwanie się językiem w stopniu doskonałym wymaga przede wszystkim praktyki, dlatego wszystko przed Wami.

2.       Miejcie codzienny kontakt z językiem. Oglądajcie angielskie seriale, słuchajcie podcastów, korzystajcie z anglojęzycznych kanałów na YouTube. To wszystko przyczyni się do powiększenia Waszego zasobu słownictwa

3.       Mówcie wolniej. Szybka mowa nie zawsze oznacza mowę płynną. Starając się powiedzieć coś szybko możemy popełnić więcej błędów i tym samym zablokować się na dalszą konwersację o czym mówiliśmy wcześniej. Mówiąc wolniej możecie zdobyć kilka sekund na to, aby przemyśleć jak dobrze przekazać Waszą myśl.

4.       Nawiążcie kontakt z native speakerem. Native speaker po prostu „zmusi” Was do rozmowy, ponieważ język angielski stanie się jedynym językiem, przy użyciu którego będziecie mogli nawiązać kontakt. W okresie wakacyjnym świetnym pomysłem będzie wybranie się na wyjazd z grupą obcokrajowców. Będziecie mieli mnóstwo okazji, aby poćwiczyć swój angielski.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Was pomocne. Pamiętajcie, że nauka nowego języka wymaga naprawdę dużo pracy i wymaga od Was dużej determinacji.

Powodzenia!

Tagi: bariera językowa, nauka języka | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 29-09-2017wysłany przez Administrator w dniu 15-09-2017

W dzisiejszym poście zwroty, których używamy niemalże codziennie. Potoczne zwroty używane w codziennym języku, w rozmowach z przyjaciółmi, w filmach, serialach. Słyszymy je dosyć często, lecz nie zawsze znamy ich znaczenie. Warto jest się ich nauczyć, zwłaszcza, że w wielu podręcznikach mało jest o nich mowy. Jeśli macie anglojęzycznych przyjaciół tym bardziej warto je znać.

 

- cheers- dzięki

-cheers (przy wznoszeniu toastu) – na zdrowie

- come off it- daj spokój

-long time no see- kopę lat

- make yourself at home- czuj się jak u siebie

-never mind- nie ważne

-pull yourself together- weź się w garść

-tell you what- słuchaj, coś Ci powiem

- chop-chop- pośpiesz się

- spit it out- wykrztuś to z siebie

-suit yourself- rób co chcesz

-too bad- a to pech, trudno

- how come- jak to możliwe

- it’s up to you- zależy od Ciebie

-here we go again- i znowu to samo

-fair enough- zgoda

-that’s that- na tym koniec, bez dyskusji

Tagi: Potoczny angielski, codzienny język, potoczne zwroty | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 15-09-2017wysłany przez Administrator w dniu 31-08-2017

 

 

Wakacje zbliżają się ku końcowi, ale lato nadal trwa. Bez względu na porę roku każdy z nas marzy o wakacjach. W dzisiejszym wpisie będziecie mieli okazję obejrzeć odcinek brytyjskiego serialu Extra English, w którym to grupa 4 przyjaciół wyjeżdża na swoje upragnione wakacje do Hiszpanii. Oglądanie obcojęzycznych seriali to świetny pomysł na naukę języka. Łączymy przez to przyjemne z pożytecznym, a co więcej, mamy kontakt z żywym językiem. Dlatego tych wszystkich, którzy są zainteresowani brytyjskimi i amerykańskimi serialami, zapraszamy do przejrzenia naszego wpisu, z poprzednich tygodni, w którym to znajdziecie listę ciekawych pozycji.

Poniżej zamieszczamy przydatne słówka oraz zwroty.

-ski slope- stok narciarski

-interview- wywiad

- to book- rezerwować

- destination- cel podróży

- to be exhausted- być wykończonym

- chat-up line – podryw

- to give sb a hand- pomóc komuś

- luggage- bagaż

-ball gown- suknia balowa

-sarong- rodzaj spódnicy plażowej

-tearoom- herbaciarnia

- to reserve- rezerwować

-to fit sb in- znaleźć dla kogoś czas/miejsce

-chips- frytki

- gateaux- ciasto z kremem

- Here I go! / Here we go!- No to ruszam/ruszamy!

-sensitive- wrażliwy

-gentle- delikatny

- sophisticated- wyrafinowany, obyty w świecie

- Don’t be silly!- Nie bądź niemądry!

- to notice- zauważać

Tagi: brytyjski serial, wakacje, oglądanie seriali | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 31-08-2017wysłany przez Administrator w dniu 21-08-2017

Witamy Was po nieco dłuższej wakacyjnej przerwie. Jak zapowiadaliśmy poprzednim razem, przyszła pora na zwroty służące do wyrażenia naszego niezadowolenia. W trakcie naszego wakacyjnego pobytu w hotelu możemy natrafić na pewnie komplikacje. Mamy nadzieję, że u większości z Was wakacyjne wyjazdy obeszły się bez większych kłopotów i skarg, ale jeśli kiedykolwiek mielibyście problemy dotyczące niedziałającej klimatyzacji lub ogrzewania, hałaśliwych sąsiadów czy jakąkolwiek usterką, na pewno nasze zwroty okażą się przydatne.

 

 Excuse me, but…….                                                                      – Przepraszam, ale

- the air conditioning doesn’t work in my room.               - klimatyzacja nie działa w moim pokoju.

-Wi-Fi , television doesn’t work.                                                             -Wi-Fi, telewizja nie działa.

-the heating doesn’t work.                                                       - ogrzewanie nie działa.

-there is no hot water.                                                                - nie ma gorącej wody.

- my neighbours are too noisy.                                                - sąsiedzi są zbyt głośni.

- the bill is overcharged.                                                             -naliczono zbyt wysoki rachunek.

- my room hasn’t been cleaned.                                                             - mój pokój nie został posprzątany.

-the window doesn’t open.                                                      -okno się nie otwiera.

-there are bugs in my room.                                                     - w moim pokoju są robaki.

-there is no soap/towel/toilet paper.                                   -  nie ma mydła/ręcznika/papieru toaletowego.

Tagi: Zwroty, nie działa klimatyzacja, wakacyjny pobyt, problemy | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 21-08-2017wysłany przez Administrator w dniu 7-07-2017

Witamy w naszym kolejnym poście. Po dokonaniu odpowiedniej rezerwacji naszych wakacji, o której była mowa w naszym poprzednim wpisie, przyszła pora na kwestie związane z samym pobytem. Postanowiliśmy przybliżyć Wam kilka pytań jakie być może zechcielibyście zadać będąc na swoim wymarzonym urlopie. Może chcielibyście zapytać o możliwość skorzystania z darmowego Internetu lub poprosić obsługę o polecenie dobrej kawiarni w pobliżu? Oto krótka ściąga z pomocnymi pytaniami (rozmówki wakacyjne).

-Excuse me, where can I find…….?                         -Przepraszam, gdzie znajdę

-  room number 10                                                        

- pokój numer 10

-Can I have the key to my room, please?           

- Czy mogę prosić klucz do mojego pokoju?

-What time is breakfast served?                            

- O której godzinie jest podawane śniadanie?

- Can I use hotel’s Wi-Fi?                                           

- Czy mogę skorzystać z Wi-Fi?

-Where can I make a phone call?                           

- Gdzie mogę skorzystać z telefonu?

-Where is the bus stop?             

- Gdzie znajduje się przystanek autobusowy?    

- Can you call a taxi for me, please?       

- Czy mógłby Pan/Pani zamówić dla mnie taksówkę?

-Could you recommend any good..?     

- Czy mógłby Pan/Pani polecić mi dobry…?

- pub/ cafe/ restaurant                                                               - bar, kawiarnię, restaurację

- Could you clean my room, please?                     

- Czy mogę prosić o wysprzątanie mojego pokoju?

- Can I have another….,please?                                            - Czy mogę prosić o dodatkowy…..?

-towel, balnket, pillow, soap                                    

-ręcznik, koc, poduszkę, mydło

- Can I have a wake up call at…..?                        

-Czy mogę prosić o pobudkę o…..?

 

 

 

W naszym kolejnym poście poznacie przydatne zwroty związane z problemami z zakwaterowaniem. Niedziałająca klimatyzacja czy hałaśliwi sąsiedzi czasem mogą skutecznie zepsuć nam urlop. Zatem bądźcie czujni i śledźcie nasze wpisy. Pamiętajcie również o powtórzeniu pierwszej oraz drugiej części wakacyjnego słownictwa, które znajduje się w naszych poprzednich wpisach. Na koniec miesiąca wielka powtórka

Tagi: summer vocabulary, rozmówki wakacyjne | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 7-07-2017wysłany przez Administrator w dniu 27-06-2017

Witamy w naszym kolejnym poście o tematyce wakacyjnej. Podczas naszej poprzedniej lekcji Summer vocabulary part 1 mieliście szansę podszkolić swoje słownictwo dotyczące wakacyjnych niezbędników.  Na rozgrzewkę przygotowaliśmy dla Was, krótkie ćwiczenie utrwalające słówka z naszej ostatniej lekcji.

 

Ex.1 Przetłumacz słowa w nawiasach.

1.       Don’t forget to take ………….(krem z filtrem).

2.       Wear ………..(kapelusz przeciwsłoneczny) to protect you head.

3.       We are going to sleep in …….…..(namiot) so please take some ……..(ciepłe ubrania).

4.       Our trip will be long so take some ……..(suchy prowiant).

5.       Have you seen my……...(japonki)?

6.       Do you know where I can buy…..…….(przewodnik)?

7.       Have you packed……….(apteczka pierwszej pomocy)?

8.       Can I hire …..……(leżak) on the beach?

9.       Please put …………(środek przeciw komarom) into your ….…..(plecak).

 

Dzisiejszy wpis będzie poświęcony zwrotom oraz wyrażeniom, które są przydatne podczas poszukiwania i rezerwowania miejsca Waszego pobytu.

Na początek lista miejsc, jakich możecie poszukiwać:

·         a room to rent- pokój do wynajęcia

·         a hotel- hotel

·         a hostel- schronisko

·         a Bed and Breakfast(B&B) - nocleg ze śniadaniem

·         a campsite-  pole kempingowe

·         a guest house- pensjonat

Jeśli chcecie dokonać rezerwacji pokoju w języku angielskim oto kilka podstawowych zwrotów:

·         Do you have any rooms available?

       Czy mają Państwo jakieś wolne pokoje?

·         -How much is a room for.… people?

Jaka jest cena pokoju dla …. osób.

·         I would like to book a room for ……nights.

Chciałabym zarezerwować pokój na …..nocy.

·         I would like to book a room for…. people.

                Chciałbym zarezerwować pokój dla …. osób.

·         I would like to book….

Chciałabym zarezerwować….

·         a single room

pokój jednoosobowy

·         a double room

pokój dwuosobowy

·         I would like to have a room with….

Chciałabym zarezerwować pokój z ….

·         separate beds

łóżkami pojedyńczymi

·         a double bed

łóżkiem podwójnym

·         an extra bed

z dodatkowym łóżkiem

·         What does the price include?

Co wlicza się w cenę?

·         Is breakfast included?

Czy śniadanie jest wliczone w cenę?

A już w kolejnym poście zwroty i wyrażenia przydatne podczas naszego wakacyjnego pobytu w hotelu.

Tagi: Book a room, hotel, rezerwacja pokoju, summer vocabulary | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 27-06-2017wysłany przez Administrator w dniu 14-06-2017

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego przed wyjazdem warto podszkolić się ze znajomości wakacyjnego słownictwa. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was zestaw dotyczący wakacyjnych niezbędników, bez których nie może odbyć się żaden wakacyjny wypad. Bez względu na to czy jedziecie w góry czy nad morze, część z rzeczy wymienionych poniżej musi znaleźć się w waszej walizce.

Lista słówek:

·         suitcase- walizka

·         rucksack- plecak

·         first-aid kit- apteczka pierwszej pomocy

·         passport- paszport

·         visa- wiza

·         foreign currency- obca waluta

·         camera- aparat fotograficzny

·         guidebook- przewodnik

·         swimsuit- kostium kąpielowy

·         trunks- kąpielówki

·         flipflops- klapki japonki

·         sunglasses- okulary przeciwsłoneczne

·         sunscreen- krem z filtrem

·         deckchair- leżak

·         umbrella- parasol

·         sun hat- kapelusz przeciwsloneczny

·         suntan lotion- balsam do opalania

·         antiseptic- środek odkażający

·         mosquito repellent- środek przeciw komarom

·         beach towel- ręcznik plażowy

·         sleeping bag- śpiwór

·         tent- namiot

·         sleeping pad- karimata

·         warm clothes- ciepłe ubrania

·         packed lunch- suchy prowiant

Po zapoznaniu się z naszą wakacyjną listą słówek zachęcamy Was do rozbudowania swoich notatek o przykładowe zdania. To bez wątpienia pomoże Wam w nauce i utrwali Waszą wiedzę. Możecie również pogrupować wyżej wymienione słówka, tworząc tak zwaną „mapę myśli”, o której pisaliśmy w naszych poprzednich postach. Na przykład: WAKACJE NAD MORZEM, WAKACJE W GÓRACH etc.

Wraz z następnym wpisem dotyczącym samej organizacji wjazdu i zakwaterowania, czeka Was powtórka dzisiejszej lekcji. Powodzenia

Tagi: summer, słówka, wakacje, angielski | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 14-06-2017wysłany przez Administrator w dniu 19-05-2017

W naszych poprzednich postach omawialiśmy najbardziej skuteczne metody nauki języka obcego. Jedną z nich jest właśnie oglądanie brytyjskich lub amerykańskich seriali i filmów, które pozwala nam na obcowanie z „żywym” językiem. Filmy i seriale anglojęzyczne w doskonały sposób prezentują użycie języka w realnych sytuacja życia codziennego i są doskonałym źródłem wiedzy na temat nie tylko języka a także kultury danego kraju. Dzięki nauce języka z filmów i seriali możemy połączyć przyjemne z pożytecznym. Bo przecież nauka języka nie musi oznaczać wyłącznie wertowania sterty podręczników.   Dzisiaj postanowiliśmy przejść od słów do czynów. W ramach treningu przygotowaliśmy coś dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z oglądaniem anglojęzycznych seriali. „Hector looks for a job” to krótki epizod z życia grupy przyjaciół. Dzisiejszy odcinek będzie dotyczył poszukiwania pracy.  Jeśli będziecie mieli jakiekolwiek trudności ze zrozumieniem kwestii aktorów, możecie wesprzeć się napisami, które z kolei pomogą Wam opanować poprawną pisownie nowych słów.  Powodzenia!

Link do odcinka:

Poniżej zamieszczamy również listę przydatnych słów oraz wyrażeń.

·         broom- miotła

·         boiled eggs- gotowane jajka

·         what on earth- co do licha

·         cornflakes- płatki kukurydziane

·         instead- zamiast

·         stuntmant- kaskader

·         confirmation- potwierdzenie

·         moped- skuter

·         to suit somebody- pasować, odpowiadać komuś

·         to look for- szukać

·         cook- kucharz

·         waiter- kelner
wysłany przez Administrator w dniu 10-05-2017

Witajcie w kolejnym poście. W naszym poprzednim wpisie rozpoczęliśmy wspólną naukę najbardziej popularnych czasowników frazowych (phrasal verbs), które są niezbędne do swobodnego posługiwania się językiem angielskim i niezwykle ważne w mowie potocznej. Dzisiaj sprawdzimy jak poszła Wam nauka phrasal verbs z czasownkiemiem „be”, a następnie przedstawimy Wam kolejną porcję phrasal verbs, tym razem z czasownikiem„bring”.

Jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z czasownikami frazowymi odsyłamy Was do naszego poprzedniego wpisu, w którym znajdziecie kilka przydatnych wskazówek, które z pewnością ułatwią Wam ich naukę. 

Ex.1 Fill in the correct particle.

1.     You aren’t allowed to leave the auditorium until the concert is……

2.     Please have a seat- the meeting is ……… to start

3.     I haven’t seen Mark for 5 days. He is …… flu.

4.     What is ....... Tv now?

5.     If I were you I would choose red sandals. Pinki is ……... this season.

6.     I was.… a cold last week and couldn't finish the report.

7.     What's he ….... this time? I have a bad feeling.

Po tej krótkiej powtórce zachęcamy Was do zapoznania się w nowymi czasownikami frazowymi oraz z przykładami ich użycia. Pamiętajcie o dopisaniu do tej listy swoich przykładów

Bring about- cause to happen

The end of war brought about great changes.

 Bring back- cause to recall

This smell brings back childhood memories.

   Bring forward – move sth to an earlier date or time

The exam date was brought forward by a week.

 Bring in- create profit/money

His plan brought in lots of money.

Bring out- put on the market

The new shampoo will be brought out next month.

 Bring up- raise a child

She was brought up by her grandmother as her parents were abroad.

 Bring up- mention/ introduce a subject

You shouldn’t have brought that matter up in front of everyone.

Good luck

Tagi: phrasal verbs, bring | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 10-05-2017