wysłany przez Administrator w dniu 23-04-2013

Tłumaczenie słowa „dotychczas” na język angielski tylko pozornie wydaje się proste. A jak wiemy z rzeczami najprostszymi najłatwiej o błąd. Do poprawnego przetłumaczenia polskiego przysłówka „dotychczas” możemy użyć kilku odpowiedników angielskich: so far, to date, till now, up till now, till then, etc.

1. Nic z tego, co dotychczas robił nie wskazywało, że kiedyś będzie wybitny.

- Nothing he had done so far ever suggested that some day he would be so eminent.

2. Z przebiegu rozmów nic dotychczas nie wskazywało na możliwość zbliżenia poglądów.

- Nothing hitherto in the talks had given any indication that agreement might be reached.

3. Dotychczas wszystkie nasze wysiłki były daremne.

- Up till now, all our efforts have been in vain.

4. Dotychczas wyniki nie są dobre.

- The results to date have not been good.

- Thus far / So far, the results have not been good.
wysłany przez Administrator w dniu 15-03-2013

Zapewne słyszeliście nieraz o fałszywych przyjaciołach w języku angielskim, czyli tak zwanych „false friends”. Język angielski aż się od nich roi. Jednym z nich jest np. słowo „academic”.

Polskie słowo „akademik” i angielskie „academic” jedynie wyglądają podobnie. Tłumaczenie słowa „akademik” w znaczeniu dom studenta na język angielski to „dormitory” albo w skrócie „dorm”. Angielskiego słowa „academic” używamy jednak  w odniesieniu do osób w znaczeniu „nauczyciel akademicki, pracownik naukowo-dydaktyczny”, zaś podobne słowo angielskie „academician” jest wyższe rangą i oznacza "akademik, członek akademii" np. Royal Academy. Tak więc pamiętajmy, że oprócz tego, że dom studenta to „dormitory”, angielskie słowo „academic” oznacza osobę, a „academician” jest jego pochodną o większym prestiżu i statusie.
wysłany przez Administrator w dniu 19-02-2013

Adidas, Nike, Reebok, Tommy Hilfiger, Dolce & Gabbana, Calvin Klein, Burberry, Zara, Versace to marki, które znają wszyscy. Ale czy poprawnie je wymawiamy? Bywa różnie...

Być może zdarzyło Wam się, że w rozmowie z native speaker’em użyliście którejś z tych nazw, a jednak nie było wiadomo co mieliście na myśli. Nawet jeśli nie to na przyszłość warto wiedzieć jak poprawnie je wymawiać. Prezentujemy dzisiaj wymowę w wersji amerykańskiej najpopularniejszych marek modowych.
wysłany przez Administrator w dniu 29-01-2013

techniki pamięciowe

 

Ilość informacji, jakie musimy przyswoić może być niebywała – imiona, nazwiska, hasła, listy zakupów, ale także przecież słówka z angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy jakiegokolwiek języka obcego. Na szczęście są techniki, które poprawiają zapamiętanie, a nawet zamienią naukę w zabawę.

Mnemotechniki lub techniki pamięciowe, to proste rozwiązania, które ułatwią zapamiętanie informacji, które sprawiały dotychczas problemy. Mogą być one zwłaszcza pomocne w nauce języków obcych. Już w starożytności wiadomo było, że o wiele łatwiej od faktów zapamiętuje się to, co wywołuje skojarzenia albo reakcje emocjonalne. Wszystkie mnemotechniki opierają się na tym prostym fakcie.

Nasze mózgi są ewolucyjnie przystosowane do przyswajania niesamowicie skomplikowanych informacji w postaci wielkoformatowych obrazów. W momencie istotnego dla nas wspomnienia, jesteśmy w stanie przywołać towarzyszące emocje, kolory, zapachy, czy dźwięki. Trudniejszym zadaniem jest zapamiętanie suchych faktów.

Kluczem do przyswojenia nowej wiedzy jest więc umiejętność kojarzenia z żywym obrazem kreowanym w naszej wyobraźni. Te wizualizacje także charakteryzują się paroma prostymi zasadami:

 1. Najlepiej zapamiętać pozytywy, przy obrazach nieprzyjemnych, mózg może się zbuntować i odmówić wspominania o nich.
 2. Żywe, kolorowe i pełne wrażeń zmysłowych ilustracje, łatwiej zapadają w pamięć niż te nudne i szare. W wizualizacjach można zawierać smaki, zapachy i dźwięki, jak i ruch czy przestrzeń.
 3. To co wyolbrzymione, prześmiane, czy też związane z seksem, zapamiętujemy najszybciej gdyż wywołuje reakcje emocjonalne.
 4. Można również skorzystać z symboli głęboko zakorzenionych w naszej świadomości, aby poprzez nie kodować trudne informacje.

Podsumowując, techniki pamięciowe wykorzystują trzy elementarne zasady: wyobraźnię, skojarzenia i kontekst.

Przykładowe mnemotechniki / techniki pamięciowe

Metoda ogniw –jedna z łatwiejszych metod pamięciowych; meotda ogniw pozwala zapamiętać listy informacji lub przedmiotów. Polega na połączeniu pozycji z listy za pomocą żywych skojarzeń, tworząc z nich nierozerwalny łańcuch. Inną odmianą tej techniki może być metoda narracji, w której w miejsce prostych skojarzeń, tworzymy zwięzłą historyjkę z przedmiotami z listy. Czasem niestety proste skojarzenia nie wystarczają. Jeśli na przykład spróbujemy zapamiętać listę zakupów: mleko, jabłka, płyn do mycia naczyń, kawa, Coca Cola, karma dla psa. Banalna historia z przedmiotami z listy może brzmieć tak: Była sobie krowa, która jadła zielone jabłka i przez to zamiast mleka dawała zielony płyn do mycia naczyń. Raz najadła się ziaren kawy i zamiast płynu dawała Coca Colę. Rolnik nie potrzebował już krowy i przerobił ją na karmę dla psa.

Fabuła jest absurdalna, ale to właśnie sprawia, że łatwo ją przyswoić. W kreowaniu skojarzeń należy używać słów i wyrażeń, które mają dla nas jakieś osobiste znaczenia. Jeżeli historia jest zbyt trudna mnemotechnika okaże się bezskuteczna. Metoda ogniw jest również nieefektywna jeżeli kolejność faktów jest istotna.

Metoda haków – ta mnemotechnika jest używana w celu przyswojenia informacji, gdzie kolejność ma zasadnicze znaczenie. Wymaga nieco więcej wysiłku niż metoda ogniw, ale sprawia, że pomylenie kolejności zapamiętywanych faktów lub pominięcie jest mało prawdopodobne. Pierwszy krok do wdrożenia metody haków to dopasowanie obrazów do kolejnych cyfr i liczb. Na przykład za pomocą rymów lub reprezentacji wizualnych. Oto przykładowa lista od 1 do 10 mogłaby wyglądać tak: 1 – kij; 2 – łabędź; 3 – piersi; 4 – krzesło; 5- hak; 6 – wisienka; 7 – kosa; 8 – bałwan; 9 – balon; 10 – miecz i tarcza. Graficzne reprezentacje liczb to haki, do których przypniemy informacje. Chcąc przykładowo zapamiętać planety układu słonecznego w kolejności od najbliżej do najdalej położonej od Słońca.

1 –z całej siły wielkim kijem bejsbolowym ciśniemy w piłeczkę z napisem Merkury, która i tak nie leci daleko;
2 – śliczna Wenus unosi się łabędziu w cyberprzestrzeni;
3 – Matka Ziemia tuli Cię do swej piersi;
4 – na rozpadającym się krześle dziadek siedzi z marsową miną;
5 – ogromy Jowisz zawieszony w kosmosie na haczyku;
6 – ze środkowej części Saturna wydobywa się listek, a planeta zamienia się w wisienkę;
7 – śmierć ścięła Uran kosą i jego prochy przechowywane są w urnie;
8 – zamiast ze śniegu, bałwan ulepiony jest z dwóch kul morskiej wody, to bałwan morskiego boga Neptuna;

Powyżej opisane techniki pamięciowe to tylko dwie mnemotechniki spośród wielu. Mnemonika to szeroka dziedzina, gdzie funkcjonują takie metody, jak: metoda alfabetu, system podróży, system rzymskiego pokoju i wiele innych. Niektóre mnemotechniki bazują na akronimach (każda litera w skrócie jest pierwszą literą słowa, które mamy zapamiętać), a także zastępowanie cyfr słowami z odpowiednią liczbą liter (przykładem są zdania, które pomagają zapamiętać liczbę Pi – "Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry, ten zdoła"). Wiele z nich zostało zapoczątkowanych już w starożytnej Grecji i Rzymie - nawet wielcy filozofowie mieli przecież problemy z pamięcią. Zabawa mnemotechnikami nie jest jednak tylko sposobem na trudne do zapamiętania sekwencje danych, to także bardzo dobre ćwiczenia poprawiające zdolności naszego mózgu.
wysłany przez Administrator w dniu 17-01-2013

Zastanawialiście się jakie słowa angielskie były najpopularniejsze w 2012 roku? Prezentujemy dzisiaj 10 słów angielskich wraz z ich objaśnieniem, które dominowały w anglojęzycznych mediach w 2012 roku.

Zestawienie pochodzi z analiz prowadzonych przez Global Language Monitor. Do TOP10 słów, które wstrząsnęły angielskimi mediami w 2012 roku weszły:

1. Apocalypse / Armageddon

Słowo apokalipsa istnieje w języku angielskim od 500 lat. W ubiegłym roku było „lekko” nadużywane. Cały świat na nią czekał, ale nastąpiło jedynie zwyczajne rozczarowanie…

2. Deficit

W Polsce już do niego przywykliśmy, ale wydaje się, że na Zachodzie deficyt też się zadomowił. Zapewne znajdą się tacy, którzy widzieliby go na pierwszym miejscu, ale jak się okazuje koniec świata wziął górę.

3. Olympiad

O Olimpiadzie słyszało się wszędzie w tym roku, ale w Polsce królowało Euro. O Paraolimpiadzie polskie media nie słyszały…

4. Bak’tun

Nazwa  w długoterminowym kalendarzu Majów na cykl 144 tys. dni. Poprzedni cykl zakończył się 21 grudnia 2012 i jednocześnie dał początek kolejnemu.

5. Meme

Dotyczy to tzw. mem, czyli wrzutów, które robią karierę w Internecie, a następnie przenikają do innych mediów.

6. MOOC

Massive Open Online Course to rodzaj kursu, szkolenia w którym może brać udział ogromna liczba uczestników. Najczęściej prowadzone są one za pośrednictwem Internetu.

7. The Cloud

Nie chodzi tu o chmury na niebie, lecz o miejsce przechowywanie danych w Internecie w momencie jak wciskasz Enter.

8. Omnishambles

Słowotwór pochodzenia brytyjskiego. Utworzony od słowa shambles, a oznacza tyle, co wszechobecny bałagan, nieład.

9. Frankenstorm

Inne określenie huraganu Sandy, który nawiedził wschodnie wybrzeże USA pod koniec października.

10. Obesogenic

Oznacza sprzyjanie (promowanie) otyłości. Tym mianem zaczęto nazywać reklamy telewizyjne, które promują przekąski dla dzieci bogate w cukier i kalorie.

Tagi: słowa angielskie, 2012, najpopularniejsze słowa | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 17-01-2013wysłany przez Administrator w dniu 2-01-2013

Od 1 stycznia 2013 przygotowaliśmy dla Państwa nową usługę, z której można skorzystać w ramach kursów językowych online w naszej szkole – nagrania MP3 z kursów angielski online, niemiecki online i hiszpański online.

W ramach nowej usługi lekcje przez Skype są rejestrowane w formacie MP3 i udostępniane uczniom w formie plików jako rozszerzenie wykupionego kursu językowego. Dzięki temu rozwiązaniu nauka języka online pozwala na efektywne wykorzystanie czasu pozalekcyjnego. Uczeń w dowolnym momencie po zakończeniu zajęć z lektorem ma możliwość wiernego odtworzenia schematu lekcji, co pozwala uzyskać bezpośredni wgląd w komentarz do zaplanowanych zajęć i możliwość dokładnego skorygowania własnych błędów. Nagrania MP3 z lekcji to także doskonała okazja do powtórki i utrwalenia materiału po zajęciach. Dodatkowym atutem jest także elastyczny dostęp do nagrań. Pliki Mp3 mogą być odtwarzane z dowolnego urządzenia np. telefonu, komputera, odtwarzacza Mp3, co pozwala optymalnie i pożytecznie wykorzystać czas spędzony na dojazd do pracy, szkoły itp.

Szczegóły nowej usługi można sprawdzić w cenniku kursów w sekcji usługi dodatkowe.
wysłany przez Administrator w dniu 19-12-2012

W języku angielskim rozróżnia się dwa typy przedimków: nieokreślony (the indefinite article) a (an) i określony (the definite article) the. Ostatnio w komentarzu gramatycznym wspominaliśmy, że przedimek w języku angielskim to element gramatyki angielskiej, który sprawia Polakom najwięcej trudności. Aby przybliżyć ten problem zamieszczamy sposób użycia tylko jednego przedimka - nieokreślonego.

PRZEDIMEK NIEOKREŚLONY
I. Forma

Przedimek nieokreślony a jest używany przed wyrazami zaczynającymi się od spółgłoski lub od litery samogłoskowej brzmiącej jak spółgłoska, np.:

a boy, a university, a yacht, a eulogist.

Przedimek nieokreślony an występuje przed wyrazami rozpoczynająymi się od samogłoski lub h niemego, np.:
an example, an hour.

Przedimek nieokreślony a (an) występuje:

W znaczeniu liczbowym oznaczającym pojedynczy rzeczownik w przeciwieństwie do dwu, trzech itd.:

Tom has given his sister a cat. (jednego kota)

W znaczeniu ogólnym, np.:
A cat is an animal.

II. Użycie

Przedimek nieokreślony jest używany w następujących wypadkach:

 • Przed rzeczownikiem policzalnym w liczbie pojedynczej, gdy jest wspomniany po raz pierwszy, np.:

I have bought a car. The car is very fast.

 • Gdy rzeczownik policzalny w liczbie pojedynczej dotyczy całej grupy rzeczowników, która jest traktowana jako całość, np.:

An elephant is heavy. (w znaczeniu: wszystkie słonie są ciężkie)

 • Przed few (używanym z rzeczownikami policzalnymi) i little (używanym z rzeczownikami niepoliczalnymi), co odpowiednio oznacza kilkoro i trochę np.:

I have a few friends. (kilkoro przyjaciół)
I have a little fortune. (trochę pieniędzy)

A few, a little mają znaczenie pozytywne.

 • W określeniach szybkości, ceny itp.:

ninety miles an hour, five pounds a dozen.

 • Przed wyrażeniami liczbowymi typu: a dozen, a thousand, co odpowiednio oznaczaj eden tuzin i jeden tysiąc.

 • Przed takimi wyrażeniami, jak: a lot of, a great deal of, a great many.
 • Przed rzeczownikiem niepoliczalnym , jeżeli jest on określany przez przymiotnik,np.: Smith has a strong character.
 • Przed stopniem wyższym przymiotnika, po którym następuje rzeczonik, np.: Is this a better strawberry ?

III. Brak przedimka nieokreślonego

Przedimek nieokreślony nie występuje w następujących wypadkach:

 • Przed rzeczownikami policzalnymi w liczbie pojedynczej, gdy wystęują one w wołaczu, np.:

What is the matter, Doctor?

 • Przed rzeczownikami policzalnymi w liczbie mnogiej, np.:

Tigers are wild animals.

 • Przed rzeczownikami niepoliczalnymi, jak np. money, milk, beauty, wood itp.:

Maisie needs a lot of money.
Beauty is truth.(Keats)

Chairs and tables are made of wood.
 • Gdy rzeczowniki występują w telegramach, tytułach gazet, znakach itp.:

Private road.

IV. Możliwość opuszczenia przedimka nieokreślonego

Przedimek nieokreślony a (an) może być opuszczony w wyrażeniach w których dwa przedmioty bywają kojarzone ze sobą, np.:                                                                                                                                     '

a knife and (a) fork.

ĆWICZENIA

I.     Zastanów się, czy wyróżniony przedimek jest użyty dla oznaczenia liczby czy w stopniu ogólnym, a następnie zmień cale zdanie na liczbę mnogą:

A.   Yesterday, I met a friend.

B.   It is wise to have a friend.

C.   There is a mouse in the garden.

D.   A lion is a wild animal.

E.   A German was writing a letter.

F.    A German is very disciplined.

G.   If you are tired, you should read a detective story.

H.   Tom has bought a bicyclce.

I.     A girl likes to have a beautiful dress.

10. A tape recorder is often used by a teacher of a foreign language.

II.   Wstaw a lub an tam, gdzie to jest niezbędne:

A.   Generally, . . . people like . . . sports.

B.   . . . honesty is . . . important feature of . . . human beings.

C.   You need . . . little money if you are going to stay with your Australian relative.

D.   . . . chair is made of . . . wood.

E.   I don't know whether I should discuss the matter with Professor Jones. Please, give
. . . advice.

F.    Have you met . . . boy friend of yours?

G.   How are you, . . . Mother?

H.   Tom Johnson has become . . . well-known artist.

I.     There is . . . dog in my garden.

J.     Finally, Lily passed her exam, although she made . . . few mistakes.

K.   Poland has to import . . . lemons and . . . oranges.

L.   Give me . . . pencil.

M.  John was . . . teacher.

N.   . . . dog eats . . . meat.

 
wysłany przez Administrator w dniu 18-12-2012

Komunikatora Skype do bezpłatnych rozmów online nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Narzędzie to stało się tak popularne, że jest ono dzisiaj dla wielu substytutem telefonu oraz podstawowym źródłem komunikacji międzyludzkiej. Jego wykorzystanie w nauce języków obcych pozwoliło na stworzenie nowej formy nauki – kursy językowe online, popularnie nazywane z zależności od wybranego języka np. angielski przez skype, niemiecki przez skype czy hiszpański przez skype. Od kilku lat nauka języka przez Skype cieszy się rosnąca popularnością ze względu na elastyczną formę oraz efektywność. Załączone wideo w ciekawy sposób prezentuje kursy językowe online poprzez ich uniwersalność i łatwość realizacji.

Wszystkim, którzy odwiedzają nas po raz pierwszy chcemy podkreślić, że oprócz promocji języka angielskiego online prowadzimy kursy językowe przez Skype z prywatnym lektorem.  Do prowadzenia zajęć oprócz komunikatora Skype korzystamy z wirtualnej tablicy oraz materiałów dydaktycznych online. Szkoła językowa eLingwista posiada w ofercie kursy angielski online, niemiecki online oraz hiszpański online, które są prowadzone przez wykwalifikowanych lektorów. Ponadto staramy się ciągle uatrakcyjniać nasze kursy językowe, wprowadzając nowe, ciekawe materiały do nauki online. Od stycznia 2013 standardowym elementem kursów przez Skype będzie także możliwość wizji (kamery) internetowej pomiędzy lektorem a uczniem oraz nagrań audio przeprowadzanych lekcji. Wierzymy, że takie rozwiązanie pozwoli zagwarantować bardziej kompleksową ofertę nauki oraz pozwoli naszym słuchaczom na wierne odtworzenie materiału z zajęć i powtórkę w dogodnym dla nich czasie. Warto zatem nawiązać do motywu piosenki Skype me maybe i przetestować naszą metodę. Szczegóły nowej oferty już niebawem na naszej stronie internetowej. Więcej o kursach językowych przez Skype po kliknięciu w wybrany link:

Angielski przez Skype – Angielski Online

Niemiecki przez Skype – Niemiecki Online

Hiszpański przez Skype – Hiszpański Online
wysłany przez Administrator w dniu 13-12-2012

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego akurat angielski stał się powszechnie uznawanym językiem międzynarodowym? Dlaczego akurat język angielski jest nauczany w szkołach jako pierwszy język obcy? W dużym stopniu jest to zasługa imperialistycznych wpływów Wielkiej Brytanii i rozpowszechnienie języka angielskiego na wszystkich kontynentach świata. Sam język angielski podobnie jak każdy inny ma swoją historię. Jeśli wydaje się Wam, że angielski zwyczajnie się rozpowszechnił to nic bardziej mylnego. Historia angielskiego nie jest pozbawiona wpływów wielu innych języków, które przez setki lat kształtowały jego obecną formę. Język angielski Anglosasów, Szekspira czy Henryka VIII przypominał współczesny angielski tylko w niewielkim stopniu. Na przestrzeni stuleci historia angielskiego była poddawana ciągłym zmianom.

Dla większości studentów filologii angielskiej historia języka angielskiego to podobno jeden z tych przedmiotów, o których chcieliby jak najszybciej zapomnieć. Nie dlatego, że jest mało pożyteczny, ale najwidoczniej mało interesujący, a może po prostu zbyt ścisły, dla umysłu humanisty. Jakkolwiek by nie było to warto wiedzieć o kilku zdarzeniach, które rzutowały na obecny kształt tego języka. Choć sama historia języka angielskiego może być nudna, to chcemy Wam dzisiaj pokazać, że można o niej mówić w zabawny sposób. Zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu, który pokazuje w dziesięciu krótkich odsłonach jak kształtowała się historia angielskiego. Dla zainteresowanych do filmu przygotowaliśmy też krótki quiz sprawdzający zrozumienie.

1.       What did the Romans leave behind?

2.       The days of the week in English come from names of ………….

3.       How many words did the Vikings give to the English language?

4.       How many words did English absorb from the Normans?

5.       Who invented the word alligator?

6.       When was the new translation of the Bible released?

7.       When was Royal Society of London founded?

8.       The word boomerang comes from ………

9.       Who is the author of the dictionary of the English language?

10.   What is the American word for “autumn”?

11.   What do BTW and LOL mean?

12.   How many people speak English nowadays?
wysłany przez Administrator w dniu 12-12-2012

Nauka angielskich liczebników głównych (czyli np. jak liczyć od jednego do dwudziestu) to jedna z pierwszych rzeczy, jakie poznajemy się na lekcjach języka angielskiego. Liczebniki mogą jednak sprawiać wiele problemów, zwłaszcza jeśli trzeba wymówić czy zapisać większe liczby.
Poniżej prezentujemy najistotniejsze zasady, o których warto pamiętać, aby używać i wymawiać liczby bezbłednie. „Po pierwsze i najważniejsze”, gdy czytamy po angielsku liczby zawierające setki, tysiące czy miliony należy pamiętać, że hundred, thousand, million zawsze występują w liczbie pojedynczej. Powiemy zatem:

 • 400 – four hundred (a nie four hundreds);
 • 1 265 – one thousand two hundred and sixty-five;
 • 55 000 – fifty-five thousand;
 • 2 000 000 – two million.

Po słowie hundred, szczególnie w angielskim brytyjskim (rzadziej w odmianie amerykańskiej) używamy łącznika and:

 • 355 – three hundred and fifty-five;
 • 4 665 – four thousand six hundred and sixty-five.

Co więcej, w amerykańskiej odmianie angielskiego liczby czterocyfrowe (czyli tysiące) wypowiada się najczęściej poprzez podanie wielokrotności setek (a nie tysięcy) oraz dziesiątki. Na przykład:

 • 1124 – eleven hundred twenty-four;
 • 1808 – eighteen hundred eight.

W brytyjskim angielskim sposób ten jest używany do czytania wielokrotności setki do dwóch tysięcy:

 • 1600 – sixteen hundred;
 • 1800 – eighteen hundred;
 • ale już: 2600 – two thousand six hundred.

Wymowa liczebników głównych w specyficznych sytuacjach

Wymowa liczb uzależniona jest od kontekstu i sytuacji. Przykładowo wymawianie numeru pokoju, tramwaju czy mieszkania różni się od wymowy tej samej liczby jako zwykły liczebnik główny.

Liczba/ numer

Typowa brytyjska wymowa

Wymowa amerykańska w wymienionych sytuacjach

Wymowa brytyjska w wymienionych sytuacjach

114

One/A hundred and fourteen

One – fourteen

One – one – four

306

Three hundred and six

Three – oh – six

Three – oh – six

454

Four hundred and fifty-five

Four- fifty-four

Four- five – four

Miliard czy bilion w języku angielskim?

Liczebniki większe niż milion wymawiamy na dwa sposoby: używając skali długiej lub skali krótkiej. Skala krótka zyskuje coraz większą popularność, a skala długa jest mniej popularna. Na przykład:

 • 1,000,000 – one million;
 • 1, 200,045 – one million two hundred thousand fourty-five;
 • 1,000,000,000 – one billion (a thousand million); a nie milliard tak jak jest w skali długiej;
 • 1,000,000,000,000 – one trillion (a thousand billion);
 • 1,000,000,000,000,000- one quadrillion (a thousand trillion).

W amerykańskiej odmianie angielskiego, dla ułatwienia sobie wypowiadania większych liczb używa się słowa point. Powiemy zatem:

 • 1,200 – 1.2 thousand – one point two thousand;
 • 1,300,000 – 1.3 million – one point three million.

Liczebniki porządkowe

Tworzeniem liczebników porządkowych w języku angielskim rządzą przejrzyste zasady. Liczebniki porządkowe: pierwszy, drugi, trzeci, mają formy nieregularne:

 • 1st – first;
 • 2nd – second;
 • 3rd – third.

Kolejne liczebniki porządkowe tworzymy dodając do liczebnika głównego końcówkę -th. Należy jednak pamiętać, że przy dodawaniu tej końcówki niektóre liczebniki zmieniają częściowo swoją postać; np: five – fifth, eighty – eightieth.

 • 4th, 5th, 6th, 13th – fourth, fifth, sixth, thirteenth;
 • 51st, 63rd, 82nd – fiftyfirst, sixtythird, eightysecond;
 • 60th, 70th, 80th – sixtieth, seventieth, eightieth.

Sposoby wymawiania cyfry zero w angielskim

Wymowa cyfry zero zmienia się w zależności od kontekstu, w jakim ta liczba występuje.

 • zero: w języku formalnym i naukowym – (One plus zero makes one.);
 • naught / nought: zazwyczaj w brytyjskim angielskim;
 • oh: przy czytaniu numerów- telefonów, kont, autobusów, domów (My phone number is six-five-three-seven-oh-nine-oh.);
 • nil: zazwyczaj mówiąc o wynikach sportowych w brytyjskim angielskim (He won seven to nil.);
 • nothing lub zero: zazwyczaj mówiąc o wynikach sportowych w amerykańskim angielskim (The score is three- nothing.);
 • null: używane w języku technicznym w odniesieniu do zjawiska nicości;
 • love: używane do opisu wyniku zerowego w tenisie, badmintonie, squashu i podobnych sportach;
 • zilch, nada (z języka hiszpańskiego), zip: używane w sytuacjach nieformalnych zwykle po to, by podkreślić zupełny brak czegoś. Często w wypowiedziach te nieformalne określenia pojawiają się razem (You know nothing—zero, zip, nada, zilch!).