eLingwista - Angielski OnLine - Biuro Tłumaczeń - Angielski przez Skype - BlogPost
wysłany przez Administrator w dniu 29-01-2013

techniki pamięciowe

 

Ilość informacji, jakie musimy przyswoić może być niebywała – imiona, nazwiska, hasła, listy zakupów, ale także przecież słówka z angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy jakiegokolwiek języka obcego. Na szczęście są techniki, które poprawiają zapamiętanie, a nawet zamienią naukę w zabawę.

Mnemotechniki lub techniki pamięciowe, to proste rozwiązania, które ułatwią zapamiętanie informacji, które sprawiały dotychczas problemy. Mogą być one zwłaszcza pomocne w nauce języków obcych. Już w starożytności wiadomo było, że o wiele łatwiej od faktów zapamiętuje się to, co wywołuje skojarzenia albo reakcje emocjonalne. Wszystkie mnemotechniki opierają się na tym prostym fakcie.

Nasze mózgi są ewolucyjnie przystosowane do przyswajania niesamowicie skomplikowanych informacji w postaci wielkoformatowych obrazów. W momencie istotnego dla nas wspomnienia, jesteśmy w stanie przywołać towarzyszące emocje, kolory, zapachy, czy dźwięki. Trudniejszym zadaniem jest zapamiętanie suchych faktów.

Kluczem do przyswojenia nowej wiedzy jest więc umiejętność kojarzenia z żywym obrazem kreowanym w naszej wyobraźni. Te wizualizacje także charakteryzują się paroma prostymi zasadami:

  1. Najlepiej zapamiętać pozytywy, przy obrazach nieprzyjemnych, mózg może się zbuntować i odmówić wspominania o nich.
  2. Żywe, kolorowe i pełne wrażeń zmysłowych ilustracje, łatwiej zapadają w pamięć niż te nudne i szare. W wizualizacjach można zawierać smaki, zapachy i dźwięki, jak i ruch czy przestrzeń.
  3. To co wyolbrzymione, prześmiane, czy też związane z seksem, zapamiętujemy najszybciej gdyż wywołuje reakcje emocjonalne.
  4. Można również skorzystać z symboli głęboko zakorzenionych w naszej świadomości, aby poprzez nie kodować trudne informacje.

Podsumowując, techniki pamięciowe wykorzystują trzy elementarne zasady: wyobraźnię, skojarzenia i kontekst.

Przykładowe mnemotechniki / techniki pamięciowe

Metoda ogniw –jedna z łatwiejszych metod pamięciowych; meotda ogniw pozwala zapamiętać listy informacji lub przedmiotów. Polega na połączeniu pozycji z listy za pomocą żywych skojarzeń, tworząc z nich nierozerwalny łańcuch. Inną odmianą tej techniki może być metoda narracji, w której w miejsce prostych skojarzeń, tworzymy zwięzłą historyjkę z przedmiotami z listy. Czasem niestety proste skojarzenia nie wystarczają. Jeśli na przykład spróbujemy zapamiętać listę zakupów: mleko, jabłka, płyn do mycia naczyń, kawa, Coca Cola, karma dla psa. Banalna historia z przedmiotami z listy może brzmieć tak: Była sobie krowa, która jadła zielone jabłka i przez to zamiast mleka dawała zielony płyn do mycia naczyń. Raz najadła się ziaren kawy i zamiast płynu dawała Coca Colę. Rolnik nie potrzebował już krowy i przerobił ją na karmę dla psa.

Fabuła jest absurdalna, ale to właśnie sprawia, że łatwo ją przyswoić. W kreowaniu skojarzeń należy używać słów i wyrażeń, które mają dla nas jakieś osobiste znaczenia. Jeżeli historia jest zbyt trudna mnemotechnika okaże się bezskuteczna. Metoda ogniw jest również nieefektywna jeżeli kolejność faktów jest istotna.

Metoda haków – ta mnemotechnika jest używana w celu przyswojenia informacji, gdzie kolejność ma zasadnicze znaczenie. Wymaga nieco więcej wysiłku niż metoda ogniw, ale sprawia, że pomylenie kolejności zapamiętywanych faktów lub pominięcie jest mało prawdopodobne. Pierwszy krok do wdrożenia metody haków to dopasowanie obrazów do kolejnych cyfr i liczb. Na przykład za pomocą rymów lub reprezentacji wizualnych. Oto przykładowa lista od 1 do 10 mogłaby wyglądać tak: 1 – kij; 2 – łabędź; 3 – piersi; 4 – krzesło; 5- hak; 6 – wisienka; 7 – kosa; 8 – bałwan; 9 – balon; 10 – miecz i tarcza. Graficzne reprezentacje liczb to haki, do których przypniemy informacje. Chcąc przykładowo zapamiętać planety układu słonecznego w kolejności od najbliżej do najdalej położonej od Słońca.

1 –z całej siły wielkim kijem bejsbolowym ciśniemy w piłeczkę z napisem Merkury, która i tak nie leci daleko;
2 – śliczna Wenus unosi się łabędziu w cyberprzestrzeni;
3 – Matka Ziemia tuli Cię do swej piersi;
4 – na rozpadającym się krześle dziadek siedzi z marsową miną;
5 – ogromy Jowisz zawieszony w kosmosie na haczyku;
6 – ze środkowej części Saturna wydobywa się listek, a planeta zamienia się w wisienkę;
7 – śmierć ścięła Uran kosą i jego prochy przechowywane są w urnie;
8 – zamiast ze śniegu, bałwan ulepiony jest z dwóch kul morskiej wody, to bałwan morskiego boga Neptuna;

Powyżej opisane techniki pamięciowe to tylko dwie mnemotechniki spośród wielu. Mnemonika to szeroka dziedzina, gdzie funkcjonują takie metody, jak: metoda alfabetu, system podróży, system rzymskiego pokoju i wiele innych. Niektóre mnemotechniki bazują na akronimach (każda litera w skrócie jest pierwszą literą słowa, które mamy zapamiętać), a także zastępowanie cyfr słowami z odpowiednią liczbą liter (przykładem są zdania, które pomagają zapamiętać liczbę Pi – "Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry, ten zdoła"). Wiele z nich zostało zapoczątkowanych już w starożytnej Grecji i Rzymie - nawet wielcy filozofowie mieli przecież problemy z pamięcią. Zabawa mnemotechnikami nie jest jednak tylko sposobem na trudne do zapamiętania sekwencje danych, to także bardzo dobre ćwiczenia poprawiające zdolności naszego mózgu.
wysłany przez Administrator w dniu 17-01-2013

Zastanawialiście się jakie słowa angielskie były najpopularniejsze w 2012 roku? Prezentujemy dzisiaj 10 słów angielskich wraz z ich objaśnieniem, które dominowały w anglojęzycznych mediach w 2012 roku.

Zestawienie pochodzi z analiz prowadzonych przez Global Language Monitor. Do TOP10 słów, które wstrząsnęły angielskimi mediami w 2012 roku weszły:

1. Apocalypse / Armageddon

Słowo apokalipsa istnieje w języku angielskim od 500 lat. W ubiegłym roku było „lekko” nadużywane. Cały świat na nią czekał, ale nastąpiło jedynie zwyczajne rozczarowanie…

2. Deficit

W Polsce już do niego przywykliśmy, ale wydaje się, że na Zachodzie deficyt też się zadomowił. Zapewne znajdą się tacy, którzy widzieliby go na pierwszym miejscu, ale jak się okazuje koniec świata wziął górę.

3. Olympiad

O Olimpiadzie słyszało się wszędzie w tym roku, ale w Polsce królowało Euro. O Paraolimpiadzie polskie media nie słyszały…

4. Bak’tun

Nazwa  w długoterminowym kalendarzu Majów na cykl 144 tys. dni. Poprzedni cykl zakończył się 21 grudnia 2012 i jednocześnie dał początek kolejnemu.

5. Meme

Dotyczy to tzw. mem, czyli wrzutów, które robią karierę w Internecie, a następnie przenikają do innych mediów.

6. MOOC

Massive Open Online Course to rodzaj kursu, szkolenia w którym może brać udział ogromna liczba uczestników. Najczęściej prowadzone są one za pośrednictwem Internetu.

7. The Cloud

Nie chodzi tu o chmury na niebie, lecz o miejsce przechowywanie danych w Internecie w momencie jak wciskasz Enter.

8. Omnishambles

Słowotwór pochodzenia brytyjskiego. Utworzony od słowa shambles, a oznacza tyle, co wszechobecny bałagan, nieład.

9. Frankenstorm

Inne określenie huraganu Sandy, który nawiedził wschodnie wybrzeże USA pod koniec października.

10. Obesogenic

Oznacza sprzyjanie (promowanie) otyłości. Tym mianem zaczęto nazywać reklamy telewizyjne, które promują przekąski dla dzieci bogate w cukier i kalorie.

Tagi: słowa angielskie, 2012, najpopularniejsze słowa | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 17-01-2013wysłany przez Administrator w dniu 2-01-2013

Od 1 stycznia 2013 przygotowaliśmy dla Państwa nową usługę, z której można skorzystać w ramach kursów językowych online w naszej szkole – nagrania MP3 z kursów angielski online, niemiecki online i hiszpański online.

W ramach nowej usługi lekcje przez Skype są rejestrowane w formacie MP3 i udostępniane uczniom w formie plików jako rozszerzenie wykupionego kursu językowego. Dzięki temu rozwiązaniu nauka języka online pozwala na efektywne wykorzystanie czasu pozalekcyjnego. Uczeń w dowolnym momencie po zakończeniu zajęć z lektorem ma możliwość wiernego odtworzenia schematu lekcji, co pozwala uzyskać bezpośredni wgląd w komentarz do zaplanowanych zajęć i możliwość dokładnego skorygowania własnych błędów. Nagrania MP3 z lekcji to także doskonała okazja do powtórki i utrwalenia materiału po zajęciach. Dodatkowym atutem jest także elastyczny dostęp do nagrań. Pliki Mp3 mogą być odtwarzane z dowolnego urządzenia np. telefonu, komputera, odtwarzacza Mp3, co pozwala optymalnie i pożytecznie wykorzystać czas spędzony na dojazd do pracy, szkoły itp.

Szczegóły nowej usługi można sprawdzić w cenniku kursów w sekcji usługi dodatkowe.