eLingwista - Angielski OnLine - Biuro Tłumaczeń - Angielski przez Skype - BlogPost
wysłany przez Administrator w dniu 30-10-2017

Halloween, święto obchodzone 31 października, kojarzone głównie jako amerykańskie święto, wbrew pozorom nie pochodzi z USA.  Święto to, obchodzone w wigilię Wszystkich Świętych związane jest z dawną tradycją celtycką i początkowo obejmowało dzisiejsze obszary Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii. W celtyckiej tradycji wierzono, że w ten dzień duchy zmarłych przybywają na ziemię w poszukiwaniu schronienia. Aby odgonić złe moce palono ogniska, zakładano maski i zapalano światła. Wierzono, że w ten sposób złe duchy wracały tam skąd przybyły. Był to dzień, w którym obchodzone było święto zmarłych, koniec lata i początek zimy.

A skąd pochodzi nazwa Halloween?

Nazwa pochodzi od „All Hallows Eve” czyli Wigilii Wszystkich Świętych.

W zależności od regionu, z Halloween związanych było wiele tradycji. W Irlandii ludzie przebierali się w kolorowe kostiumy i wskazywali duchom drogę poza granice ich miast, w Anglii żebracy chodząc od domu do domu zbierali datki, które ofiarowywane były na rzecz zmarłych dusz. 

Dzisiaj dzieci zarówno w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Wielkiej Brytanii przebrane w kolorowe kostiumy odwiedzają domy powtarzając „Trick or treat” (Cukierek albo psikus). Jeśli gospodarz nie poczęstuje ich słodyczami, czeka go niemiła niespodzianka.

Święto Halloween stało się bardzo popularne w innych krajach, również w Polsce. Towarzyszy mu przede wszystkim organizowanie przyjęć, na których można spotkać rozmaitych przebierańców: kościotrupy, czarownice, czarne koty itd. Aby odgonić złe duchy przed domy wystawiane są wydrążone, świecące dynie. Zarówno dzieci jak i dorośli organizują gry i zabawy.

Posłuchajcie co o tradycji Halloween w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie mówi Todd, Mike i Adrienne.

Tagi: Halloween, tradycja, wigilia wszystkich świętych, trick or treat | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 30-10-2017wysłany przez Administrator w dniu 10-10-2017

Jeżeli masz w trakcie nauki w szkołach nauczyć się przynajmniej jednej rzeczy, powinien to być język. Język obcy. Jest piękny cytat Franka Smitha - “Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.”

Dlaczego miałbyś nauczyć się obcej mowy?

Otwiera bramy do podróży

Kto z was nie chciałby mieć otwartych wszystkich drzwi? Opanowanie przynajmniej jednego języka obcego, na przykład angielskiego, przynosi ze sobą wolność. Możesz swobodnie podróżować po świecie i nie musisz polegać na różnych angielsko polskich translatorach online. Wystarczysz Ty sam i Twoja wiedza. Wiedział to i austriacki filozof Ludwig Wittgenstein, który powiedział: “Granice mojego języka są granicami mojego świata”. Kiedy rozmawiasz z obcokrajowcem w jego języku ojczystym, automatycznie zyskujesz klucz do jego serca. Nie przeszkadza nawet, jeżeli nie mówisz zupełnie perfekcyjnie. Jak się mówi, starania się ceni, a komu nie wydałoby się to miłe, gdyby jakiś obcokrajowiec rozmawiał z nim w jego mowie ojczystej?

Zwiększa szanse w uzyskaniu zatrudnienia

 

To samo obowiązuje też w pracy. Dzięki językowi masz o wiele większą szansę znaleźć zatrudnienie, możesz również zażyczyć sobie większej wypłaty. Pracodawcy bardzo doceniają osoby, które posługują się językami obcymi. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy w świecie handlu prawie przestają istnieć granice a komunikacja z partnerami zagranicznymi jest niezbędna. Na większości stanowisk nie musisz mieć opanowanego języka obcego na poziomie tłumacza, ale umiejętność przetłumaczenia i napisania e-maila staje się oczywistością.

Spotykasz nowych ludzi

Żeby nie pisać tylko o sprawach materialnych, dzięki językowi masz o wiele większą szansę znaleźć nową miłość albo męża / żonę. W tym przypadku obowiązuje prosta matematyka. Im więcej osób poznasz, tym większa jest szansa, że sobie z kimś wpadniecie w oko. A właśnie języki obce są jak stworzone do poznawania nowych ludzi. Dzięki swojemu pięknemu brzmieniu i historii za język miłości uważany jest język francuski. Jeżeli więc masz w planach znalezienie partnera / partnerki, możesz uznać to za małą poradę, którego języka zacząć się uczyć.

Stajesz się mądrzejszy

Opanowanie drugiego języka poprawia pamięć i podnosi Twoją krzywą koncentracji. Sam proces uczenia się nowego języka, który obejmuje stałe tłumaczenie nowych słówek, zmusza do koncentracji i poprawia umiejętności rozwiązywania problemów. Przez to, że podczas nauki języka obcego jesteś zmuszony przyswoić sobie również strukturę swojego języka ojczystego, nauka języków obcych paradoksalnie poprawia również znajomość języka ojczystego.

Istnieje jeszcze wiele innych korzyści, które daje opanowanie języków obcych. Na tych korzyściach szczegółowo skupili się studenci instytucji edukacyjnej Kaplan i starali się je podsumować w poniższej infografice.

Tagi: | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 27-10-2017wysłany przez Administrator w dniu 23-10-2017

Internet to istna kopalnia wiedzy. Możemy w nim również znaleźć mnóstwo stron przydatnych do nauki języków obcych. Dzisiaj głównym zainteresowanym będzie język angielski. Wszystkich, którzy mają kłopoty z odnalezieniem treściwych stron dzięki którym mogliby doskonalić swój angielski, zachęcamy do zapoznania się z naszą propozycją.  

1)       http://www.elllo.org/

Na tej stronie znajdziecie mnóstwo materiałów do przesłuchania na różnych stopniach zaawansowania. Około 250 lekcji o ciekawej tematyce. Zarówno osoby początkujące jak i zaawansowane znajdą tu ciekawy materiał dla siebie. Tematyka lekcji- życie codzienne, praca, problemy społeczne, kultury innych krajów etc. Ogromnym plusem tej strony jest wyżej wspomniana różnorodna tematyka lekcji, jak również udostępniony skrypt nagrania oraz możliwość pobrania słuchanki na swój komputer. Po przesłuchaniu podcastu, w zakładce „Vocab” znajdziecie listę z trudnym słownictwem. Do każdego nowego słowa podane jest zdanie z podcastu, w którym dane słowo zostało użyte w podcaście oraz dwa, kolejne przykładowe zdania ze słówkiem, którego właśnie się uczymy. W kolejnej zakładce ”Ouiz” możecie sprawdzić na ile udało Wam się zrozumieć treść przesłuchanego podcastu.

Ponieżej zamieszczamy przykładowe linki do podcastów, w zależności od stopnia zaawansowania :

·         Dla osób początkujących- http://www.elllo.org/english/beginner/B17-MegTodd-FitGirfriend.htm

·         Dla osób średniozaawansowanych- http://www.elllo.org/english/1351/T1385-AdamSarah-05-Job.htm

·         Dla osób zaawansowanych- http://www.elllo.org/english/1351/T1370-Meg-02-Medic.htm

2)      https://listenaminute.com/

Druga propozycja jest dla osób zabieganych

Tagi: podcasty, nauka języka, strony do nauki języka angielskiego | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 23-10-2017wysłany przez Administrator w dniu 10-10-2017

W naszych dotychczasowych postach zamieszczaliśmy wiele wskazówek jak skutecznie uczyć się języka angielskiego. Dzisiaj, tak dla odmiany, będziemy mówić o tym jak NIE uczyć się języka angielskiego, czyli przedstawimy Wam najczęstsze błędy jakie popełniane są przez osoby uczące się nowego języka.

Po pierwsze- porównywanie gramatyki języka angielskiego do gramatyki języka polskiego

Każdy uczeń zaczynający naukę musi zdać sobie sprawę z tego, iż gramatyka angielska znacznie różni się od gramatyki języka polskiego. Jakie są zatem różnice między nimi? Przede wszystkim ilość czasów gramatycznych, różnice w konstrukcjach gramatycznych, inne zasady tworzenia pytań, brak phrasal verbs w języku polskim i wiele, wiele innych.  Ważnym jest, aby w trakcie nauki języka obcego zapominać o swoim języku ojczystym i uczyć się nowego myślenia, myślenia w języku obcym. Dlatego nie należy tłumaczyć zdań w sposób dosłowny, słowo po słowie. W dobrym tłumaczeniu nie chodzi przecież o dosłownie przetłumaczenie wszystkich słów w zdaniu, a o przekazanie sensu. Ważna informacja do zapamiętania: Tłumaczymy znaczenie, a nie wyrazy!

Po drugie- nauka nowego słownictwa bez kontekstu

Czyli tak zwana nauka nowych słówek z listy, bez przykładowych zdań, bez żadnego kontekstu. Jest to dużym utrudnieniem, zwłaszcza jeśli jedno słowo posiada wiele znaczeń. Dlatego sporym usprawnieniem nauki nowego słownictwa będzie tworzenie przykładowych zdań z danych słowem, zapisywanie ich, wypowiadanie na głos.

Po trzecie- pomijanie nauki gramatyki

Nauka gramatyki jest zmorą niejednego ucznia. Na pewno wśród Was są osoby, które twierdzą, że bez znajomości gramatyki można się jakoś dogadać. To prawda. Jakoś można się dogadać. Ale czy nie chodzi nam o to, aby nasz słuchacz nie musiał się domyślać co tak naprawdę mamy na myśli? Znając podstawowe zasady gramatyczne nie będziemy mieli problemów ze sprawnym komunikowaniem się. Na pewno nie powinniśmy rozpoczynać swojej przygody z nowym językiem od samej nauki gramatyki, a powinniśmy skupić się na budowaniu słownictwa. Nie mniej jednak do sprawnego przekazania naszych myśli zasady gramatyczne są niezbędne.

Po czwarte- przerwy w nauce

W nauce języka obcego najważniejsza jest systematyczność. Skuteczna nauka języka wymaga od nas regularnych powtórek. Tylko w taki sposób będziemy w stanie przyswoić nowe słowa, wyrażenia i struktury gramatyczne by móc się nimi swobodnie i pewnie posługiwać. Uczestniczcie w zajęciach, a w wolnej chwili korzystajcie z brytyjskich seriali, kanałów na YouTube, czytajcie artykuły w języku angielskim. Łączcie przyjemne z pożytecznym.

Po piąte- strach przed popełnianiem błędów

W naszym ostatnim poście pisaliśmy o tym, jak strach przed popełnianiem błędów przyczynia się do tworzenia bariery językowej.  Popełnianie błędów towarzyszy nie tylko nauce języka, ale także każdej nowej czynności, aktywności itd.  Jak zatem pokonać swój strach przed popełnianiem błędów? Odsyłamy do naszego poprzedniego wpisu smiley

Tagi: błędy w nauce angielskiego, skuteczna nauka języka | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 10-10-2017