eLingwista - Angielski OnLine - Biuro Tłumaczeń - Angielski przez Skype - BlogPost
wysłany przez Administrator w dniu 10-11-2017

Notowanie informacji nie zawsze jest proste. Równoczesne słuchanie nagrania oraz robienie notatek może przysporzyć nam wiele trudności. Problemami może być zbyt szybkie tempo słuchanki, nieznajomość pojedynczych słów lub nieznajomość poprawnej wymowy poszczególnych słów. Poniżej zamieszczamy kilka pomocnych wskazówek, które z pewnością ułatwią Wam pracę w trakcie słuchania podcastów.

1.       Przygotuj się przed słuchaniem.

Zapoznaj się z instrukcją, tematem słuchania oraz dodatkowymi materiałami, jeśli oczywiście są dołączone. Spróbuj przewidzieć czego będzie dotyczyło nagranie. Zastanów się nad słowami kluczowymi związanymi z tematem.

2.       Nie notuj wszystkiego.

Zdecyduj, co tak naprawdę jest istotne. Zapisuj tylko najbardziej przydatne informacje

3.       Stosuj skróty.

Aby zaoszczędzić swój czas oraz miejsce w swoim notatniku staraj się stosować skróty.

Np. zamiast całej frazy „European Union” zapisz EU, zamiast słowa „dollar” zostosuj symbol $, „as soon as possible” zastąp skrótem ASAP itd.

4.       Używaj kolorów, drukowanych liter, strzałek, aby podkreślić to co jest najważniejsze.

Np. zamiast wyrażenia „equals to” zastosuj znak równości (=), słowo „therefore” zastąp strzałką (à) itd.

5.       Pomyśl nad organizacją przestrzeni na swojej kartce papieru.

Staraj się zostawić wolne miejsca między kolejnymi punktami, w razie potrzeby późniejszego dopisania dodatkowych informacji.

6.       Posłuchaj nagrania raz jeszcze.

Jeśli miałeś problemy ze zrozumieniem poszczególnych fragmentów, zawsze możesz posłuchać nagrania po raz kolejny i uzupełnić braki w swoich notatkach.

7.       Po skończeniu sporządzania notatek, dokładnie wszystko przeczytaj. Upewnij się, że słowa, wyrażenia, które zanotowałeś składają się w logiczną całość.

8.       Przepisz swoją notatkę.

Przepisywanie słów, wyrażeń to też świetny sposób na lepsze zapamiętywanie.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym kilku wskazówkom notowanie nie będzie Wam sprawiało większych trudności. W ramach treningu zachęcamy do przesłuchania krótkiego podcastu. Odsyłamy Was do naszego poprzedniego wpisu, w którym znajdziecie strony z ciekawymi podcastami oraz ćwiczeniami do nauki słówek.

Do dzieła

Tagi: notowanie informacji, robienie notatek, nagranie, słuchanie | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 10-11-2017