eLingwista - Angielski OnLine - Biuro Tłumaczeń - Angielski przez Skype - BlogPost
wysłany przez Administrator w dniu 27-12-2016

Już niebawem  wszyscy będziemy świętować nadejście nowego roku kalendarzowego. Z tej okazji na całym świecie organizowane są wszelakiej maści imprezy i wydarzenia celebrujące ten czas. Nie inaczej jest w przypadku mieszkańców Nowego Jorku, którzy na ten czas przygotowują specjalny sposób składania życzeń noworocznych :)

Co roku w ramach Sylwestra na Times Square, władze miasta organizują tzw. New Year's Eve Wishing Wall - jest to zbiór życzeń i postanowień noworocznych nadesłanych przez ludzi z całego świata zapisany w formie malutkich karteczek, które podczas zabawy zostają rozsypane z nieba w formie konfetti! 

Życzenia można wysyłać w formie online ! Wystarczy wypełnić krótki formularz na oficjalnej stronie Times Square: http://www.timessquarenyc.org/forms/Marketing/Virtual_New_Years_Wishing_Wall_.aspx#.WGIkgBt96M8

Poniżej filmik przedstawiający jak to wygląda na żywo

Na koniec, kilka zwrotów przydatnych przy składaniu życzeń noworocznych:

in the year to come -  w nadchodzącym roku

a joyous new year - radosnego nowego roku

the year ahead - najbliższy rok

new year filled with laughter - nowy rok przepełniony śmiechem

new year's resolution - postanowienie noworoczne
wysłany przez Administrator w dniu 28-12-2016

 

Boxing Day jest to święto obchodzone m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii i Kanadzie. Zazwyczaj święto to obchodzone jest 26 grudnia, ale jeśli ten dzień przypada na niedzielę, dniem wolnym od pracy (ang. bank holiday) jest poniedziałek.

Jego tradycja wywodzi się ze średniowiecza i związana jest ze zwyczajem obdarowywania biednych ludzi oraz służby jedzeniem, ubraniami i pieniędzmi zapakowanymi w pudełka (ang box- pudełko). W wielu miastach bogaci właściciele wspomagali swoich biedną służbę prezentami. Inne podania głoszą, iż w tym dniu w kościele wrzucano datki do specjalnej skarbonki (ang lockbox), które następnie były przekazywane ubogim parafianom.

                Dzisiejszy Boxing Day w Wielkiej Brytanii kojarzy się z obdarowywaniem się prezentami z bliskimi oraz rozpoczęciem wielkiej poświątecznej wyprzedaży. Boxing Day jest również prezentem dla angielskich kibiców na święta. Od 1888 angielskie kluby najwyższej klasy rozgrywają mecze w święta. Dla Anglików jest to najważniejszy dzień Piłkarskiego Roku, na który to przypada rozegranie kolejki Premier League.

Tagi: Boxing day, Święta w Wielkiej Brytanii | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 28-12-2016wysłany przez Administrator w dniu 19-12-2016

 

 

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż, a co za tym idzie mnóstwo pysznego jedzenia. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was przepis jednego z brytyjskich tradycyjnych bożonarodzeniowych dań, bez którego Święta w Wielkiej Brytanii nie byłyby kompletne. Jeśli jesteście łasuchami (ang. If you have a sweet tooth), świąteczny deser Christmas pudding to coś dla Was! Mimo, że dawniej jego przygotowanie rozpoczynało się nawet do 2 miesięcy przed Wigilią Bożego Narodzenia, dzisiaj wiele osób decyduje się na jego przygotowanie tuż przed świętami.

Christmas pudding

·       450 g suszonych owoców ( suszone śliwki, rodzynki, suszona żurawina)

·       50 g kandyzowanych owoców

·       150 ml koniaku

·       1 jabłko obrane, starte na  grubej tarce

·       Sok i skórka z 1 pomarańczy

·       150 g jasnego cukru trzcinowego

·       3 jajka

·       120 g mąki

·       1 łyżeczka proszku do pieczenia

·       80 g bułki tartej

·       1 łyżeczka przyprawy korzennej

·       125 g zimnego masła

·       Masło do nasmarowania miski

 

1)Suszone i kandyzowane owoce zmieszać w głębokiej misie, namoczyć koniakiem i odstawić na 1 dzień.

2) W drugiej misce wymieszać przyprawy do pieczenia, bułkę tartą, mąkę.

3) Do misy z namoczonymi suszonymi owocami dodać cukier, jabłko oraz sok i skórkę z pomarańczy.

4) Dodać jaja oraz zimne masło i wszystko dokładnie wymieszać.

5) Następnie dodać suche składniki (wymieszaną mąkę, bułkę, przyprawy) i ponownie dokładnie wymieszać.

6) Tak powstałą masę przełożyć do dużej miski, przykryć samą masę pergaminem, a miskę folią aluminiową i obwiązać nitką.

7)Umieścić miskę w głębokim garnku i wlać wodę do 2/3 wysokości miski.

8)Garnek przykryć i gotować na średnim ogniu. Po doprowadzeniu wody do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować przez 2 godziny. Jeśli woda odparowuje, uzupełniać jej poziom.

9) Po upływie 2 godzin odstawić miskę do wystygnięcia. Pudding powinien dojrzewać w chłodnym miejscu przez co najmniej 5 dni 

10) W dniu podania, ponownie umieścić miskę w garnku oraz zalać wodę i gotować wszystko przez 1 godzinę od zagotowania.

11) Miskę wyciągnąć z wody, odstawić do wystygnięcia, ściągnąć folię oraz pergamin, ostrożnie obrócić miskę na talerz.

12)  Powierzchnię puddingu polać 50ml koniaku i podpalić.

 

Christmas pudding może być podawany na ciepło lub zimno.

Mamy nadzieję, że taka propozycja brytyjskiego świątecznego deseru przypadnie Wam do gustu.

Życzymy smacznego :)

Tagi: Christmas pudding, brytyjski świąteczny deser, angielski deser | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 19-12-2016wysłany przez Administrator w dniu 15-12-2016

 

Fiszkoteka oferuje dwa tryby nauki słówek.  W trybie treningowym oswajamy się z materiałem, możemy do woli powtarzać fiszki. Rozwiązując fiszki w trybie nauki wszystkie udzielone odpowiedzi mają wpływ na ustalone dla Ciebie powtórki.  Program na podstawie historii Twojej nauki grupuje fiszki do 3 kolejek: nowe, powtórki i trudne.  Tak więc w grupie nowe znajdują się słówka, których jeszcze nie przerobiłeś, w grupie trudne słowa, z którymi masz największy problem, a w powtórkach słowa do utrwalenia. Zasada jest prosta, fiszki, które już umiesz powtarzasz rzadziej, a te które sprawiają Ci kłopot pojawiają się częściej w powtórkach.

Ważna jest systematyczność, dlatego staraj się wykonywać powtórki regularnie. Możesz samodzielnie wyznaczyć godzinę nauki i jeśli nie uda Ci się o tej porze wykonać powtórek, system wyślę Ci przypomnienie na maila.

Dodatkowym plusem jest możliwość zainstalowania aplikacji na swoim telefonie, która pozwoli Ci na naukę w każdej wolnej chwili np. jadąc autobusem na uczelnie czy do pracy. Zatem dzięki Fiszkotece zapamiętujesz łatwiej i nie tracisz czasu

Tagi: fiszkoteka, jak sie uczyć słówek, fiszki | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 15-12-2016wysłany przez Administrator w dniu 12-12-2016

Wielu z Was na pewno niejednokrotnie zadawała pytanie swojemu nauczycielowi jak skutecznie nauczyć się języka. Naszą odpowiedzią jest szkolna Fiszkoteka przy pomocy której nauka słówek nie będzie Wam już straszna

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest fiszka. Fiszka to nic innego jak pytanie wraz z odpowiedzią. Jeśli uczysz się nazw części ciała to jednym z pytań mogłoby być słowo  ‘serce’, a odpowiedzią angielskie ‘a heart’.

Zatem jak wygląda nauka?

Nasza szkolna fiszkoteka, oprócz gotowych, ogólnodostępnych fiszek zawierających listy popularnych zwrotów, czasowników, rzeczowników, idiomów etc. umożliwia stworzenie indywidualnych lekcji. Każda z lekcji składa się z fiszek dotyczących jednego tematu np. wspomniane wyżej nazwy części ciała. W lekcji może ich być od kilku do kilkudziesięciu.

Ważne, aby podczas nauki nowych słówek nie ograniczać się wyłącznie do powtarzania listy. Otwieranie słownika, czytanie go od deski do deski to nie jest dobry sposób. Język to budowanie zdań, dlatego w naszej Fiszkotece oprócz listy słówek możecie również stworzyć przykładowe zdania, wypowiedzi w prawdziwym kontekście. Bo język to kontekst. Dodatkowym ułatwieniem jest także możliwość dołączenia obrazka oraz wymowa, które skuteczniej pomogą Wam zapamiętać słówka z danej lekcji.

Zarejestruj się bezpłatnie na https://elingwista.fiszkoteka.pl/ i przetestuj naszą fiszkotekę!

Tagi: fiszk, fiszkoteka, nauka słówek | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 12-12-2016