eLingwista - Angielski OnLine - Biuro Tłumaczeń - Angielski przez Skype - BlogPost
wysłany przez Administrator w dniu 19-12-2017

W Święta Bożego Narodzenia makowiec i sernik na polskich stołach to podstawa. A jakie pyszności na swoich stołach stawiają Brytyjczycy? Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii nie mogą odbyć się bez Bożonarodzeniowego puddingu (Christmas pudding), który to stanowi ciemne ciasto, nasączone alkoholem ze sporą ilością bakalii. Christmas pudding wymaga jednak przygotowania kilka tygodni przed świętami, ponieważ czas jego dojrzewania to około pięć tygodni.  Jeśli jednak macie ochotę spróbować brytyjskiego świątecznego deseru i zdążyć z jego przygotowaniem do Świąt zachęcamy do obejrzenia i zapoznania się z przepisem na brytyjskie bożonarodzeniowe babeczki. Mince pies to świąteczne babeczki, które wypełnione przesłodką masą bakaliową.

Poniżej zamieszczamy listę składników oraz krótki tutorial z przygotowania Mince pies.

  • 300g plain flour
  • 75g unsalted butter, well chilled and cut into small cubes
  • 75g lard, well chilled and cut into small cubes 
  • 2 tbsp cold water
  • 410g jar Waitrose Mincemeat
  • Caster sugar for dusting
  • 2 tbsp milk
  • 1 medium egg yolk

tbsp - table spoon - łyżka stołowa

unsalted - niesolony

chilled - schłodzony

lard - smalec

jar - słoik

mincemeat - słodkie nadzienie

caster sugar - cukier puder

egg yolk - zółtko
wysłany przez Administrator w dniu 6-12-2017

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tematem wyrazów, które często są ze sobą mylone. Wyrazy want oraz won’t często sprawiają uczniom spore problemy, głownie ze względu na ich podobną wymowę. Wymowa chociaż podobna, nie jest taka sama, a jej poprawność gwarantuje, że nasz rozmówca nie będzie miał problemów ze zrozumieniem naszej wypowiedzi. W jednym z naszych wpisów w ubiegłym miesiącu zamieściliśmy kilka porad jak skutecznie szlifować angielską wymowę. Sukcesem do opanowania poprawnej wymowy jest słuchanie nagrań oraz ciągłe powtarzanie słów. Słuchanie i powtarzanie na głos usłyszanych wyrazów, zwrotów, i całych zdań.

Tematem dzisiejszego ćwiczenia jest czasownik want oraz won’t . Poniżej zamieszczamy Wam link do krótkiego tutorialu z ich poprawną wymową.

Jeśli chodzi o nasze czasowniki warto również pamiętać o ich prawidłowym użyciu w zdaniu. Ponieważ ich nieprawidłowe użycie może przysporzyć nam problemów.

Want- (chcieć)- czasownik ten łączy się w zdaniu z rzeczownikiem lub bezokolicznikiem z to. Poniżej kilka zdań z użyciem czasownika.

·         I want a cup of tea. – Chcę filiżankę kawy.

·         I want to do it.- Chcę to zrobić.

·         I don’t want to go anywhere.- Nie chcę nigdzie iść.

·         Do you want to go to the gym?- Czy chcesz pójść na siłownię.

Won’t- czasownik posiłkowy w czasie Future Simple, który w pełnej formie brzmi will not. Stosowany jest z bezokolicznikiem.

·         I won’t go to the gym.- Nie pójdę na siłownię.

·         I won’t do it.- Nie zrobię tego.

·         They won’t  come today.- Oni dzisiaj nie przyjadą.

Mamy nadzieję, że od tej pory nie będziecie mieli już problemów z poprawną wymową want oraz won’t oraz z ich poprawnym zastosowaniem w zdaniach. Teraz zapewne widzicie, że mimo iż poniższe zdania brzmią i pozornie wyglądają podobnie, mają one zupełnie inne znaczenie.

·         I want to do it. – Chcę to zrobić.

·         I won’t do it. – Nie zrobię tego.

Tagi: want, won’t, poprawna wymowa | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 6-12-2017wysłany przez Administrator w dniu 1-12-2017

11 listopada to data, która ważna jest nie tylko dla Polaków jak również dla mieszkańców Wielkiej Brytanii. W Polsce obchodzimy wtedy Dzień Niepodległości, w Wielkiej Brytanii zaś Dzień Pamięci Narodowej (Remembrance Day), który również znany jest jako Dzień Maka (Poppy Day).

11 listopada w Wielkiej Brytanii jest upamiętnieniem zakończenia pierwsze wojny światowej oraz wszystkim poległych, nie tylko podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, ale także we wszystkich konfliktach zbrojnych toczących się w przeszłości jak i tych dzisiejszych. Tego dnia o godzinie 11.00 Brytyjczycy upamiętniają 2 minutami ciszy podpisanie rozejmu kończącego wojnę.

Czerwone maki to symbol przelanej przez żołnierzy krwi. Na znak pamięci mieszkańcy Wielkiej Brytanii przypinają sobie do ubrań sztuczne maki, które sprzedawana są przez Brytyjską Legię Królewską, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na rzecz weteranów wojennych. Tego dnia w Wielkiej Brytanii organizowane są również oficjalne uroczystości, w których to uczestniczy rodzina królewska.

Poniżej zamieszczamy krótki film o historii Dnia Maka.