eLingwista - Angielski OnLine - Biuro Tłumaczeń - Angielski przez Skype - BlogPost
wysłany przez Administrator w dniu 23-02-2017

Czy wiedzieliście, że 29 lutego jest dniem wyjątkowym na Wyspach Brytyjskich? Nie tylko ze względu na fakt, iż przypada on w kalendarzu co cztery lata, w roku przestępnym (ang. leap year), ale przede wszystkich ze względu na stary zwyczaj, dający przywilej oświadczania się ukochanemu mężczyźnie przez kobietę.  Tradycja ta wywodzi się z Irlandii, kiedy to Świętej Brygidzie udało się wywalczyć pozwolenie na oświadczanie się kawalerom przez panny. Podczas panowania szkockiej królowej Małgorzaty, zwyczaj ten nabrał mocy prawnej. Ustawa uchwalona przez parlament zezwalała kobietom niezaręczonym i niezamężnym na oświadczanie się mężczyznom, bez względu na sprzeciw rodziców i bliskich. W przypadku odmowy, kawaler zobowiązany był do wypłacenia rekompensaty odrzuconej kobiecie.

W dzisiejszych czasach zwyczaj ten przetrwał w luźnej formie. Stał się on nawet inspiracją do scenariusza filmu Oświadczyny po Irlandzku (Leap year). Ta romantyczna komedia, pokazuje perypetie Amerykanki, która wyrusza do Irlandii, w której przebywa jej chłopak, aby wykorzystując irlandzką tradycję, móc oświadczyć się swojemu ukochanemu.

Gorąco zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym oprócz historii miłosnej będziecie mgli podziwiać malowniczy krajobraz Irlandii.

 

Tagi: oświadczyny po irlandzku, leap year, rok przestępny po angielsku | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 23-02-2017wysłany przez Administrator w dniu 20-02-2017

Wszystko, czego potrzebujesz to miłość. Walentynki już za nami, ale my nadal pozostajemy w temacie miłości. Ponieważ każdy dzień jest idealną okazją na okazywanie sobie uczuć, przygotowaliśmy dla Was kolejną porcję wyrażeń, dzięki której będziecie mogli okazać swoją sympatię lub miłość bliskim Wam osobom.  Zachęcamy do powtórki wyrażeń, które zamieściliśmy dla Was w naszym ostatnim poście J

 

I love you to bits.                                                           - Bardzo Cię kocham.

I love you to the moon and back.                            -  Bardzo Cię kocham.

I love you from the bottom of my heart.             - Kocham Cię z głębi swojego serca.

I am hooked on you.                                                    -  Nie mogę bez Ciebie żyć.

I am addicted to you.                                                   -  Nie mogę bez Ciebie żyć.

You mean so much to me.                                         - Znaczysz dla mnie bardzo wiele.

You are my ideal.                                                           - Jesteś moim ideałem

You are incredile/ amazing.                                       - Jesteś niesamowity.

You are perfect.                                                             - Jesteś idealny.

We are soulmates.                                                        - Jesteśmy bratnimi duszami.

All you need is love to jeśli ktoś nie wie tytuł znanej piosenki the Beatles. Poniżej prezentujemy jedną z wersji w wykonaniu ponad 100 nacji. Enjoy!

 

 

Tagi: Love, miłość po angielsku, I love you | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 20-02-2017wysłany przez Administrator w dniu 14-02-2017

Dziś 14 lutego czyli Dzień Świętego Walentego nazywany Dniem Zakochanych. Święto to jest obchodzone zarówno w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz wielu innych krajach, w tym także w Polsce. Mimo, że przez wielu z nas Dzień Świętego Walentego nazywany jest „amerykańskim świętem”, tak naprawdę wywodzi się ono z Anglii. Jakie są zatem zwyczaje związane z obchodzeniem Walentynek w Wielkiej Brytanii?

Wśród Brytyjczyków bardzo popularne jest wysyłanie walentynkowej kartki. To właśnie w British Museum znajduje się pierwsza walentynkowa kartka, która została napisana w 1415 roku przez uwiezionego w londyńskiej twierdzy francuskiego Księcia Karola do swojej żony.  A co jeszcze, oprócz wysyłania kartek, Brytyjczycy robią w ten wyjątkowy dzień?

Zachęcamy do zapoznania się z wyrażeniami poniżej związanymi z tematem miłości.

 

to give somebody a kiss- pocałować kogoś

to hold somebody’s hand- trzymać kogoś za rękę

to write a love letter- napisać list miłosny

to give somebody red roses/chocolates- podarować komuś czerwone róże/ czekoladki

to go out with somebody- umówić się z kimś na randkę

to date somebody- umówić się z kimś na randkę

to fancy somebody- podkochiwać się w kimś

to fall in love with somebody- zakochać się kimś

to adore somebody- uwielbiać kogoś

to be into somebody- być kimś zainteresowanym

to be in love with somebody- byćw kimś zakochanym

love at first sight- miłość od pierwszego wejrzenia

to propose to somebody- oświadczyć się komuś

to get engaged- zaręczyć się

Tagi: Saint Valentine’s Day, Walentynki w Wielkiej Brytanii, love | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 14-02-2017wysłany przez Administrator w dniu 9-02-2017

 

Mapa myśli (Mind Map) - czyli kolejny sposób do skutecznej nauki słownictwa.

Mapa myśli – czyli nauka słownictwa poprzez tworzenie przejrzystych schematów i diagramów, której bardzo ważnym aspektem są obrazy, kolory, skojarzenia. Jest to metoda idealna dla wzrokowców, ale nie tylko. Niewątpliwie metoda ta wprowadza znaczne urozmaicenie naszej nauki języka. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam na czym polega tworzenie takiej mapy i jak należy z niej korzystać.

Tworzenie mapy myśli to niejako tworzenie drzewa skojarzeń. Oczywiście każda mapa powstaje wedle naszych indywidualnych potrzeb i nie ma jednego, ściśle określonego schematu. Są jednak pewne zasady, którymi powinniśmy się kierować przy tworzeniu naszej mapy.

A więc:

1)       Potrzebny Wam będzie duży arkusz papieru.

2)      W centralnej części naszego arkusza umieszczamy słowo klucz, może to być obrazek i słówko w języku angielskim np. Health, House, Work etc. Tak naprawdę kategorię wybieracie sami. Dzisiaj wspólnie przeanalizujmy tworzenie mapy myśli dla słowa Health- zdrowie.

3)      Dookoła naszego słowa klucz umieszczamy tak zwane podgrupy. Podgrupami dla słowa Zdrowie mogą być na przykład: dieta, sport, sen, stres czy fachowa pomoc. Jeśli macie inne pomysły oczywiście możecie umieścić je na mapie. Tak naprawdę podgrupami powinny być hasła, które jako pierwsze przychodzą Wam do głowy.

4)      Następnie do każdej z podgrup dodajemy odpowiednie słowa, które kojarzą się nam z poszczególnym hasłem.  Mogą być to zarówno rzeczowniki, czasowniki jak i przymiotniki.

Zatem do podgrupy Exercise(ćwiczenia) możemy wpisać sporty, które kojarzą się nam z poprawą naszej kondycji.  Do podgrupy Diet(dieta) możemy wpisać listę zdrowej żywności. Tak naprawdę sami decydujecie o słowach, jakie będą znajdowały się w poszczególnych podgrupach.

5)      Warto jest umieszczać na naszej mapie obrazki wraz ze słówkami i przede wszystkim umieścić tak stworzoną mapę w widocznym miejscu, co pozwoli nam na jak najczęstszy kontakt z nowym słownictwem.

6)      I najważniejsze -  pamiętajcie o powtórkach, bo to one są kluczem do sukcesu.

Pamiętajcie też, aby arkusz papieru był wystarczająco duży. Nie musicie tworzyć od razu gotowej mapy myśli. Jeśli arkusz papieru jest duży, pozwala Wam to na tworzenie kolejnych podgrup i dopisywanie do nich kolejnych słów, jakie będą Wam się kojarzyły zdanym tematem.

Powodzenia!

Tagi: mapa myśli, mind map, nauka słownictwa | | Komentarze (0) Ostatnia aktualizacja: 9-02-2017